Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Carnivora, Felidae
Syn.: Felis viverrina Bennett, 1833
Česká jména: kočka rybářská, kočka tečkovaná
Anglická jména: Fishing cat
Rozšíření: Centrum současného poměrně nesouvislého areálu kočky rybářské se nachází v ústí řeky Gangy, tedy v Bangladéši a indickém Západním Bengálsku, podél toku Brahmaputry zasahuje i do Ásámu, objevuje se také v jižním Pákistánu v dolní části povodí řeky Indus, rovněž na severu Indie a v jižním Nepálu, dále v pobřežních oblastech východoindických států Ándhrapradéš a Urísa, na Sri Lance, v jižním Myanmaru, Thajsku a na jihozápadě Kambodži. Druh pravděpodobně vyhynul ve Vietnamu a na Jávě.
Způsob života: Obývá mokřady a travnaté biomy v blízkosti vodních toků a ploch, porosty mangrove, křovinatou vegetaci a pastviny, tropické lesy, ale také venkovské zahrady a městské oblasti. Od pobřeží stoupá až do horských oblastí, až do nadmořské výšky okolo 2200 m.
Živí se převážně rybami, měkkýši, korýši a obojživelníky, které loví v mělké vodě, ale neváhá vstoupit i do hloubky, kde dobře plave a umí se dokonce potápět. Na souši konzumuje drobné hlodavce, ptáky a ještěrky. Pojídá trávu.
Žije samotářsky. Rozmnožuje se jednou ročně, po 63 dnech březosti rodí samice 1–4 koťata o hmotnosti 100–173 g, která jsou plně závislá na matce. Krmí se mateřským mlékem. Vidí asi po 14 dnech a ve 4–6 měsících věku jsou odstavena. Maso přijímají už v 7–8 týdnu po narození. Přibližně v deseti měsících se osamostatňují a pohlavně dospívají v 9–12 měsících.
V zajetí se kočka rybářská může dožít až 12 let.
Popis: Šelma z čeledi kočkovitých, dosahuje délky těla a hlavy 70–85 cm, délky huňatého ocasu 25–33 cm, výšky v kohoutku 35–40 cm a hmotnosti 7–14 kg. Hlava je protáhlá, srst na obličeji je skvrnitá, vousy jsou krátké. Uši jsou malé a boltce jsou zakulacené, zezadu bílé a černě lemované. Hrubá srst bez lesku je šedá až hnědošedá s výraznými tmavými skvrnami podélně po podsaditém těle; 6–8 tmavých čar vede od očí mezi ušima přes temeno hlavy až k šíji, které se postupně rozdělují na kratší pruhy a skvrny na ramenou. Srst na spodní straně je delší a skvrnitá. Nohy jsou poměrně krátké, drápy nejsou zcela zatažitelné, na předních tlapkách je náznak plovacích blan mezi prsty.
Samec je podstatně větší než jeho protějšek.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2025) řadí kočku rybářskou k druhům zranitelným (VU). Hlavní hrozbu představuje degradace a ztráta stanovišť, vysušování mokřadů pro potřeby zemědělství, kácení vegetace a znečištění vod, destruktivní rybolov a pytláctví. Je chráněna mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Fotografováno ve dnech 15. 5. a 3. 6. 2025 (Česko, ZOO Praha).