Syn.: Schinus benghalensis Buch.-Ham., Schinus niara Buch.-Ham., Schinus saheria Buch.-Ham., Bursera serrata Wall. ex Colebr., Icica bengalensis Voigt, Icica indica Wight et Arn., Tingulonga serrata (Wall. ex Colebr.) Kuntze, Limonia pentagyna Roxb.
Čeleď: Burseraceae Kunth – březulovité
Rozšíření: Pochází z východní Indie a Bangladéše, jižní Číny (Jün-nan), Barmy, severního Thajska, Laosu, Kambodže a Vietnamu. Místy se pěstuje i mimo oblast původního rozšíření.
Ekologie: Roste v horských lesích. Vystupuje do nadmořské výšky 1000 m.
Popis: Opadavý polygamní strom 25–30 m vysoký; borka roní vonnou pryskyřici; větvičky jsou v mládí žlutohnědě, posléze šedě plstnaté. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s 2–4 jařmy; lístky jsou řapíčkaté, podlouhlé až kopinaté, 7–10 cm dlouhé a 2,5–4,5 cm široké, na žilkách plstnaté, na bázi zaokrouhlené až široce klínovité, na okraji obvykle pilovité, zřídka celokrajné, na vrcholu špičaté nebo ocasatě zašpičatělé. Květenství je úžlabní lata 6–14 cm dlouhá; květní stopky jsou asi 2 mm dlouhé; květy jsou 5četné; kalich je číškovitý, asi 1 mm dlouhý; korunní lístky jsou kopinaté, asi 2 mm dlouhé, zelenavé; tyčinek je 10; semeník je 5pouzdrý, svrchní. Plodem je kulovitá až vejcovitá peckovice asi 1 cm v průměru, s vytrvalou čnělkou a 2–3 peckami.
Využití: Dřevo je velmi tvrdé, hodí se k výrobě nábytku.
Fotografováno dne 31. 1. 2019 (Indie, Uttarpradéš, Ágra, park u Tádž Mahal).