Syn.: Acer mairei H. Lév., Pterocarya chinensis Lavallée, Pterocarya esquirollii H. Lév., Pterocarya japonica Dippel
Česká jména: lapina úzkokřídlá (Mareček 1999)
Čeleď: Juglandaceae DC. ex Perleb – ořešákovité
Rozšíření: Východoasijský druh s areálem sahajícím od jihočínské provincie Jün-nan přes celou jihovýchodní Čínu a Tchaj-wan až do Koreje a Japonska.
Ekologie: Roste v lužních i horských lesích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od dubna do května.
Popis: Jednodomý opadavý strom dosahující výšky až okolo 30 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, licho- nebo sudozpeřené, vřeteno listu je obvykle křídlaté, lístků je 6–21(–25), jsou přisedlé, podlouhle eliptické až kopinaté, 8–12 cm dlouhé a 2–3 cm široké, na bázi klínovité, po okraji pilovité, na vrcholu špičaté nebo tupé, řídce chlupaté. Květenství je převislé, květy jsou jednopohlavné; kališní lístky jsou 4, samčí květy mají 5–18 tyčinek, samičí květy mají krátkou čnělku a 2laločnou bliznu. Plodenství je 20–45 cm dlouhé, plody jsou elipsoidní oříšky, 6–7 mm dlouhé, se 2 křídly, která jsou poměrně úzká.
Využití: Lapina úzkokřídlá se ve východní Asii pěstuje jako stínící dřevina. Lze ji pěstovat jako okrasný strom i v klimatických podmínkách střední Evropy, zvolené stanoviště by mělo být teplé, slunné, s půdou hlubokou a vlhkou.
Fotografováno dne 1. 7. 2018 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).