Syn.: Decavenia hispida (Siebold et Zucc.) Koidz., Decavenia japonica Koidz., Decavenia micrantha (Siebold et Zucc.) Koidz., Halesia hispida (Siebold et Zucc.) N. E. Br., Pterostyrax micranthus Siebold et Zucc.
Česká jména: sturačník chlupatý (Mareček 1999)
Čeleď: Styracaceae Dum. – sturačovité
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v Japonsku, a to ve střední a jižní části ostrova Honšú, na ostrově Šikoku a na severu ostrova Kjúšú. Někdy bývá uváděn i z Číny, kde se však objevují již jiné druhy tohoto rodu (např. Pterostyrax psilophyllus).
Ekologie: Roste v křovinaté a lesnaté vegetaci na březích horských vodních toků. Kvete v červnu.
Popis: Opadavý keř či menší strom dosahující výšky až okolo 15 m, s borkou šedohnědou a letorosty lysými. Listy jsou střídavé, řapík je 1–2,5 cm dlouhý, čepel je široce eliptická, 6–21 cm dlouhá a 3–10 cm široká, na bázi klínovitá, po okraji drobně zubatá, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, na líci zelená, na rubu světlejší, lysá nebo na rubu na žilkách jemně chlupatá. Květenství je axilární, latnaté, 10–16 cm dlouhé, svěšené; květy jsou vonné, kalich je 5cípý, plstnatý, korunních cípů je 5, jsou asi 8 mm dlouhé, bílé, chlupaté; tyčinek je 10, jsou zhruba 10 mm dlouhé, čnělka je delší než tyčinky. Plod je asi 10 mm dlouhý, hustě chlupatý, zakončený vytrvávající čnělkou.
Využití: Jako okrasná dřevina, která zaujme především v době květu, je vysazován i v evropských zahradách. Vyžaduje stanoviště slunné nebo polostinné, s půdou spíše sušší, ale hlubokou, humózní a lehčí.
Fotografováno ve dnech 21. 7. 2016 (Polsko, Slezsko, Vratislav, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego) a 30. 9. 2017 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).