RAPHANUS RAPHANISTRUM L. – ředkev ohnice / reďkev ohnicová

Syn.: Crucifera raphanistrum E. H. L. Krause, Raphanistrum arvense (All.) Mérat, Raphanistrum segetum Baumg., Raphanistrum silvestre Asch., Raphanus fugax C. Presl, Raphanus sylvestris Lam., Rapistrum arvense All., Rapistrum raphanistrum (L.) Crantz, Sinapis raphanistrum (L.) Gueldenst. ex Ledeb.
Česká jména: ředkev ohnice (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: reďkev ohnica (Dostál 1950), reďkev ohnicová (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Raphanus raphanistrum

Rozšíření: Pochází zřejmě z Blízkého východu a Mediteránu, v současnosti se rozšířil po rozsáhlém území mírné i subtropické Eurasie, Severní i Jižní Ameriky, jihozápadní a jihovýchodní Austrálie, Nového Zélandu i východní a jižní Afriky.
U nás se s ním setkáme především v podhorských a horských oblastech, v nejteplejších nížinách je častý o něco méně.

Ekologie: Roste jako plevel na polích, objevuje se na úhorech, rumištích a skládkách, usazuje se podél cest, na náspech, poněkud méně často jej najdeme též v zahradách. Kvete od června do září.

Raphanus raphanistrum

Popis: Jednoletá až dvouletá bylina s kořenem vřetenovitým a lodyhou přímou, 15–80(–150) cm dlouhou, jednoduchou nebo častěji od báze větvenou, jen řídce odstále chlupatou, v horní části lysou. Dolní listy jsou řapíkaté, lyrovité, po okraji zubaté, horní listy jsou přisedlé, kopinaté, po okraji nepravidelně zubaté. Květenství je terminální nebo úžlabní, hroznovité, květy jsou 4četné; kališní lístky jsou obkopinaté, kopinaté, 8–10 mm dlouhé, vzpřímené, k sobě přitisklé, postranní na bázi vakovité; korunní lístky jsou zhruba 2krát delší než lístky kališní, nehetnaté, obvykle světle žluté, někdy i krémově bílé a fialově žilkované. Plodem je zřetelně zaškrcovaný struk, který je 3–8 cm dlouhý, s 1–8 jednosemennými dílky a na vrcholu s kuželovitým zobánkem.

Využití: Ředkev ohnice je vysoce plevelná bylina, nicméně je to dobrá rostlina medonosná. Ze semen se získával olej na svícení, listy se používaly i jako zelenina.

Poznámka: Může se křížit s ředkví setou (Raphanus sativus – její korunní lístky jsou bílé s fialovou žilnatinou, růžové nebo až nachové, plody jsou nafouklé, nezaškrcované) a vytvářet populace značně proměnlivé jak v barvě květů, tak ve tvaru plodů.

Raphanus raphanistrum
Raphanus raphanistrum
Raphanus raphanistrum
Raphanus raphanistrum
Raphanus raphanistrum

Fotografováno dne 19. 7. 2018 (Čechy, Chrást, okres Nymburk).