Syn.: Carduus centauroides L., Carduus inermis Pers., Cnicus centauroides L., Leuzea centauroides (L.) Holub, Rhaponticum cynaroides Less., Serratula centauroides (L.) P. Fourn., Serratula cynarifolia Poir., Serratula cynaroides DC., Stemmacantha centauroides (L.) Dittrich, Stemmacantha cynaroides Cass.
Česká jména: rapontika (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Pyrenejský endemit, roste na španělské i francouzské straně pohoří.
Ekologie: Roste na loukách, pastvinách a na skalnatých svazích, v hlubokých bohatých půdách, především vápnitých; v nadmořské výšce (1250–)1500–2160 m. Kvete v červenci a srpnu.
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky až 125 cm. Lodyhy jsou přímé, jednoduché nebo chudě větvené, rýhované, lysé až pavučinatě plstnaté, žláznatě tečkované. Listy jsou střídavé, až 65 × 22 cm velké; na líci a na okrajích s řídkými krátkými chlupy, na rubu plstnatě chlupaté; bazální listy jsou řapíkaté, peřenodílné nebo peřenosečné, segmenty kopinaté nebo eliptické, špičaté, na okraji zubaté nebo vroubkovaně zubaté; směrem k vrcholu jsou listy menší, s kratším řapíkem až přisedlé, kopinaté nebo eliptické, na okraji se zašpičatělými zuby. Úbory jsou terminální, jednotlivé; zákrovy téměř kulovité, o průměru 5–5,5 cm; zákrovní listeny uspořádané v 10–11 řadách, přitisklé, vnější jsou vejčité nebo vejčitě podlouhlé, zašpičatělé, zelené, s 5–8 podélnými žilkami, v horní části s úzkými blanitými přívěsky, lysé, s krátkými tuhými chloupky na okraji, vnitřní jsou kopinaté až čárkovitě kopinaté s dlouhou špičkou, nahnědlé nebo načernalé vně, bělavé uvnitř, okraj dřípený, s tuhými chloupky, bělavý, pýřitý. Koruna je 42–50 mm dlouhá, lysá, trubka 25–30 mm dlouhá, cípy 17–20 mm dlouhé, růžově purpurové. Plody jsou nažky 10 mm dlouhé, obvejcovité, s chmýrem 25–31 mm dlouhým.
Fotografováno dne 17. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, NP Ordesa).