Velká Británie, Anglie, hrabství Kent, White Cliffs of Dover

Mlhou nad rozbouřeným mořem náhle proniká paprsek slunce a z bezútěšného mléčného povětří se na pár vteřin zjeví zázrak. Jako by vyrůstal přímo z vln, bělostný útes ční do ohromné výšky… Tak takhle si můžeme představit dojmy starých plavců, kteří se odedávna vydávali přes Channel, tedy Kanál. Keltové, Anglové, Sasové, Dánové, ale taky Římané, později Vikingové a Normané hledali novou vlast, kořist či bůhvíco ještě mimo starý dobrý kontinent. Bílé útesy doverské, které se vypínají nad hladinu moře do výšky více než stometrové, jsou za jasných dnů z pobřeží kontinentu v dáli patrné. Odedávna vítaly zvané i nezvané hosty ostrova, kterému snad daly – díky prvnímu dojmu – i označení Albion.

Číst dál

Velká Británie, hrabství Kent, Canterbury, zahrady kolem katedrály

Historie Canterbury začíná velice dávno. Poté, co Anglii dobyli na přelomu letopočtu Římané, zdejší příjemná pahorkatina lákala k zemědělské kolonizaci. V roce 597 zde založil svatý Augustin klášter, kolem něhož vzniklo důležité náboženské centrum. V roce 1066 dobyli Anglii Normané v čele s Vilémem Dobyvatelem a jednou z prvních aktivit nových ostrovních pánů bylo upevnit moc i v církevní správě. Jeden z Vilémových druhů, Lanfrank z Pavie, nechal na ruinách staré stavby postavit nový chrám, inspirovaný opatstvím ve francouzském městě Caen.

Číst dál

Velká Británie, Skotsko, ostrov Skye, Zahrady Dunvegan Castle

Na severozápadě ostrova Skye stojí nejstarší stále obývaný skotský hrad Dunvegan. Už více než 800 let je sídlem skotského rodu-klanu MacLeodů – ve Skotsku se pro rod používá označení „clan“. Ve 12. století byla na skále nad zátokou Loch Dunvegan vybudována pevnost, která byla v dalších staletích přestavována, až v polovině 19. století získala dnešní vnější viktoriánskou podobu. Ve třicátých letech 20. století otevřeli MacLeodové své sídlo veřejnosti.

Číst dál