Botanická sezóna je v tom nejlepším, nastávají pravé fotografické žně! Pokud si však nejste při fotografování zcela jistí v kranflecích, pojďte se učit fotografovat s BOTANY.cz v tomto novém webovém seriálu! Digitální fotografie má v oblasti botaniky ohromné možnosti, dokáže kvalitně zdokumentovat rostliny, jejich stanoviště, ale přitom je neničí – fotograf nepotřebuje nic trhat.
Fotografujeme
Škola fotografování pro botaniky 2. – Fotoaparát
Vývoj v oblasti výpočetní techniky a digitální fotografie neuhání mílovými kroky, ale stomílovými skoky. Rád bych upozornil každého, kdo si pořizuje nový fotoaparát, počítač nebo tiskárnu, že během půl roku to již bude starý model a hlavně bude stát pouze 60 % původní pořizovací ceny. Začněme tedy od toho nejpodstatnějšího – od fotoaparátu.
Škola fotografování pro botaniky 3. – Ohnisková vzdálenost
V dalších dílech školy fotografování pro botaniky bych se rád zmínil o základních parametrech, které na fotoaparátu můžeme nastavit a které výrazně ovlivňují kvalitu fotografie. Dnes se podíváme na ohniskovou vzdálenost, v příštích dílech si něco řekneme o cloně, času, ISO, expozici, hloubce ostrosti a o rozlišení snímače CMOS nebo CCD.
Škola fotografování pro botaniky 4. – Citlivost, clona, čas
CITLIVOST, CLONA a ČAS jsou základními parametry, které ovlivňují kvalitu snímku.
Škola fotografování pro botaniky 5. – A ještě jednou ohnisko a hloubka ostrosti
Tentokrát jsem si pro vás připravil ukázku, jak se dá vyfotografovat zhruba stejně velký objekt z různých vzdáleností, různými ohnisky, pro zjednodušení stejnou clonou a zároveň co to udělá s hloubkou ostrosti a „úhlem pohledu“.
Škola fotografování pro botaniky 6. – Kompozice: základní pravidla / nepravidla
Necítím se příliš povolán k probírání tohoto velmi obšírného a náročného tématu, ale přesto bych se pokusil shrnout základní pravidla, která byste alespoň trošičku měli dodržovat, aby vaše fotografie vypadaly k světu.
Škola fotografování pro botaniky 7. – Určování rostlin podle fotografií
Tento díl „Školy fotografování pro botaniky“ bude trošku jiný – má totiž jiného autora, Františka Mazáče tentokrát vystřídám sám. Je sice velmi milé, že všichni fotografové už teď budou znát pravidlo zlatého řezu a třetin, nicméně bylo by smutné, kdyby o praktickém fotografování rostlinných těl pro potřeby jejich následného určování nevěděli nic.