Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Primates, Callitrichidae
Syn.: Jacchus spixii Reichenbach, 1862; Oedipomidas salaquiensis Elliot, 1912
Česká jména: tamarín Geoffroyův
Anglická jména: Geoffroy’s tamarin
Rozšíření: Neotropický druh, jehož areál leží ve střední a východní Panamě, v Kolumbii se táhne podél tichomořského pobřeží směrem na jih až po řeku Río San Juan.
Způsob života: Žije v různých typech lesů, v primárním i sekundárním, v deštném tropickém i v suchém lese. Preferuje místa s hustou vegetací, pohybuje se po tenkých větvích. Spí v dutinách stromů, které mají hustou korunu nebo jsou porostlé liánami. Je stromový a denní živočich, na zem sestupuje jen ojediněle. Jednotlivci komunikují jak vokalizací, tak vizuálními gesty. Živí se převážně ovocem, nektarem, mízou, zelenými částmi rostlin, hmyzem, nepohrdne ani ještěrkami a hlemýždi.
Žije v rodinné skupině o 3–5(–9) jedincích, obvykle s jednou chovnou samicí. Samice se páří během ledna a února s více samci. Po 140–145 dnech březosti rodí 1–2 mláďata, která jsou krátce osrstěná a mají otevřené oči. Samec ihned po narození mládě olizuje a věnuje mu veškerou péči, matce ho nosí pouze na kojení (po dobu 2–3 měsíců). Potomek se vozí na zádech otce po dobu 6–7 týdnů. Mláďata po dosažení tělesné dospělosti zůstávají v rodné skupině a vypomáhají s výchovou sourozenců. Intervaly mezi porody se pohybují od 154 do 540 dní, delší jsou po dvojčatech. Pohlavně dospívají ve dvou letech a dožívají se přibližně 13 let života.
Popis: Malá opice z čeledi kosmanovitých, dosahuje délky těla 20–29 cm, délky ocasu 31–42 cm a hmotnosti 350 až 520 g. Zakulacená hlava je tmavě šedočerná s bílou chocholkou na temeni. Na obličeji i na šedočerných uších jsou krátké chlupy. Duhovka očí je hnědá. Mahagonově hnědý zátylek přechází v šedohnědý hřbet. Spodní část těla je bílá. Ocas je hnědý s černým hrotem. Na prstech má drobné nehty, které připomínají tvarem a velikostí drápky.
Fotografováno dne 13. 3. 2014 (Panama, Ciudad de Panamá, El Parque Natural Metropolitano).