Syn.: Sapindus detergens Roxb.
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité
Rozšíření: Původní areál je spíše nejasný, zdá se, že pochází z Indie a Nepálu z podhůří Himálaje. Odedávna se pěstuje ve východní a jihovýchodní Asii od Japonska přes Koreu, Čínu až do Indonésie, rovněž v dalších částech Indie.
Ekologie: Vyžaduje tropické až subtropické klima s dosti vysokými srážkami, dává přednost hlubokým propustným půdám.
Popis: Opadavý jednodomý strom až 25 m vysoký; borka je šedohnědá až hnědočerná. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 15–35 cm dlouhé, s 4–8 jařmy, lístky jsou krátce řapíčkaté, podlouhlé až kopinaté, 6–15 cm dlouhé a 3–5 cm široké, na bázi asymetrické, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé. Květenství je koncová lata, větvičky jsou chlupaté; květní stopky jsou asi 4 mm dlouhé; květy jsou jednopohlavné; samčí mají 4–5 nestejných vejčitých kališních lístků asi 2 mm dlouhých. Korunních lístků je 5, jsou kopinaté, asi 3 mm dlouhé, žlutozelené, tyčinek je 8, pistillodium je nepatrné; samičí květy mají podobné květní obaly, pětižebrý nektariový disk a přisedlý, obvejcovitý, 2–4 mm dlouhý semeník tvořený 3 pouzdry, obvykle se vyvíjí pouze jediné vajíčko. Plody jsou kulovité, žlutohnědé peckovice o průměru 1,5–2,5 cm, na bázi se 2 zakrnělými dalšími plody; semeno je jediné, velké.
Využití: Plody obsahují saponiny, díky nimž se používají jako mýdlo i jako prací prostředek. Kromě toho mají insekticidní účinek, v lidovém léčitelství se používají proti bolestem hlavy i proti různým kožním onemocněním.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Palermo, v kultuře v botanické zahradě).