SAUSSUREA GNAPHALODES (Royle ex DC.) Sch. Bip. – chrpovník / nevädzovka

Syn.: Aplotaxis gnaphalodes Royle ex DC., Theodorea gnaphalodes (Royle) Kuntze
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Saussurea gnaphalodes

Rozšíření: Areál druhu zahrnuje Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán, státy severní Indie (Džammu a Kašmír, Himáčalpradéš a Uttarákhand), Nepál a Čínu (Tibetská autonomní oblast a Xinjiang a provincie Gansu, Qinghai, Sichuan).

Ekologie: Vysokohorský druh. Roste na štěrkovitých půdách na svazích, v sutích a na ledovcových morénách v alpínské a subnivální zóně, s těžištěm výskytu 4500–6000 m n. m. Kvete od července do srpna.

Saussurea gnaphalodes

Popis: Vytrvalá bylina, 2–7 cm vysoká, celá nápadně vlnatě oděná, se zakrnělou lodyhou, hlavním kořenem a dlouhými podzemními větvemi, které tvoří další nadzemní listové růžice. Přízemní listy jsou nejdelší, v obrysu kopisťovité, celokrajné nebo v koncové části zubaté, listy vyšší se postupně zkracují a tvarově přechází v kopinaté listeny. Květenství je složené z úborů, květy modré. Plodem je nažka s tmavohnědým chmýrem.

Poznámka: Nejvýše zaznamenaná cévnatá rostlina světa, sbírána ve výšce 6400 m n. m. v oblasti Mt. Everest v Himálaji (Nepál). Hranice okolo 6000 m je pro cévnaté rostliny z více důvodů limitní, výše se proto vyskytují pouze na mimořádně vhodných mikrostanovištích, kde panují podmínky srovnatelné s nižšími polohami. Druh je dosti variabilní v charakteru odění, barvě květů i tvaru listů.

Saussurea gnaphalodes
Saussurea gnaphalodes
Saussurea gnaphalodes

Fotografováno v letech 2008 a 2011 (Indie, Ladakh).