Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Phrynosomatidae
Syn.: Sceloporus formosus subsp. malachiticus Smith, 1939; Sceloporus irazuensis Günther, 1890
Česká jména: leguánek malachitový
Anglická jména: Emerald swift, Green spiny lizard
Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v poměrně nesouvislém areálu ležícím v jihovýchodní Guatemale, Hondurasu, Salvadoru, Nikaragui, Kostarice a západní Panamě.
Způsob života: Zdržuje se v lesích, na osamělých stromech, pařezech, v horských oblastech na skalnatých výchozech, mýtinách, ale i v zahradách a na kamenitých zídkách v nadmořské výšce zhruba od 150 až do 3800 m. V níže položených oblastech žije na stromech, ve vysokých nadmořských výškách se přesouvá na skály nebo kusy dřeva, aby absorboval velké množství sluneční energie.
Je to denní druh a loví hmyz.
Je živorodý, páří se od srpna do září, březí samice se vyhřívá na slunci a uvnitř těla přibližně 180 dnů inkubuje vyvíjející se embrya, 6–12 mláďat rodí obvykle od února do dubna. Pohlavně dospívá v 9–12 měsících, dožívá se přibližně 10 let života.
Mezi přirozené predátory patří dravci, hadi a malí savci.
Popis: Leguánek z čeledi ropušníkovitých dosahující délky 17–20 cm, polovinu tvoří ocas. Tělo je pokryté kýlnatými, na konci špičatými šupinami, připomínající ostny. Nemá hřeben, ani hrdelní lalok. Na končetinách je pět prstů se zahnutými drápy. Zbarvení je závislé na pohlaví a na změně teploty okolního prostředí. Samci jsou na hřbetě a temeni hlavy malachitově zelení, břicho je tyrkysové. V období páření je hrdlo modré. Také ocas může být modrý. Samičky jsou nenápadné, hnědé až tmavohnědé, někdy s nazelenalým nádechem.
Poznámka: Bývá často chován v zajetí pro atraktivní zbarvení a nenáročnou péči.
Fotografováno ve dnech 25. a 26. 2. 2014 (Kostarika, Cerro Chirripo).