Syn: Nepeta multifida L., Nepeta lavandulacea L. f., Nepeta lobata Steud., Lophanthus multifidus (L.) Benth., Glechoma multifida (L.) Kuntze, Vleckia multiflora Raf., Saussuria pinnatifida Moench
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Areál pokrývá náhorní stepi severočínských provincií a Mongolska, odtud vybíhá do Kazachstánu a altajské, dahurské a ussurijské Sibiře.
Ekologie: Roste na nepříliš vysýchavých místech v písečných a kamenitých stepích (mnohdy ruderalizovaných), ve světlých borových lesích, v nadmořských výškách mezi 1400–2600 m. Diagnostický druh svazu Helictotrichon schelliani (středoasijské stepi třídy Cleistogenetea squarrosae). Hemikryptofyt. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem a vstřícně olistěnými, vespod dřevnatějícími lodyhami, obvykle do 40 cm vysoká, bělavě pýřitá. Listy jsou krátce řapíkaté, přízemní téměř celokrajné, lodyžní v obrysu vejčité, do 5 cm dlouhé, peřenodílné až peřenosečné nebo peřenolaločné, shora měkce, vespod drsně a žláznatě pýřité, s laloky lineárními až vejčitými a někdy oddáleně zubatými. Květy v přeslenech, hustě nahloučených do terminálních, 6–12 cm dlouhých, kompaktních klasů, mají žláznaté, purpurově zabarvené, tubulární kalichy s pěti nestejnými trojúhlými zuby; koruny jsou modropurpurové, stěží centimetr dlouhé, dvoupyské, s delším a laločnatým spodním pyskem. Ze čtyř dvoumužných tyčinek jsou dvě přední kratší a od horního pysku odkloněné, dvě zadní jsou delší a obloukovitě sbíhají pod horním pyskem. Trojhranné tvrdky jsou hladké a temně hnědé.
Využití: V mongolském a tibetském léčitelství, především pro výrazné anthelmintické účinky.
Poznámka: Rod Schizonepeta bývá někdy recentními autory opět spojován s rodem Nepeta, u něhož všechny čtyři tyčinky v květu sbíhají pod horním pyskem paralelně. Anatomické ani mikromorfologické studie, stejně jako doposud sporá data molekulární, však slučování obou rodů valnou podporu neposkytují.
Fotografováno ve dnech 15. 7. 2013 (Mongolsko, Ulánbátar, Čingeltej, 1580 m) a 8. 7. 2015 (Archangaj, Cecerleg, 1780 m).