Česká jména: smoloroň prorostlý (Domin et Podpěra 1928), mužák prorostlý (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: silfia prerastená (Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Těžiště areálu leží na Středozápadě USA, od východních oblastí obou Dakot a Oklahomy až do Indiany a Alabamy, zasahuje také na jih kanadského Ontaria, východně se areál táhne až do Nové Anglie, kde však už zřejmě není původní. Druh byl zavlečen i do Evropy, byl zaznamenán rovněž u nás (např. Praha, Neratovice, Olomouc aj.). Jeho šíření může mít až invazivní charakter.
Ekologie: Ve své severoamerické domovině roste na vlhkých prérijních trávnících, ve světlých lesích a lesních lemech, na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 500 m. V sekundárním areálu se objevuje v okolí lidských sídel a zahrad, na ruderálních stanovištích. Kvete od července do října.
Popis: Vytrvalá bylina, 75–300 cm vysoká, s lodyhou přímou, jednoduchou nebo chudě větvenou, výrazně hranatou, lysou nebo řídce chlupatou. Listy jsou vstřícné, vzácně v přeslenu po 3, řapíkaté nebo přisedlé, řapík je křídlatý, čepele jsou kopinaté, vejčité, 2–41 cm dlouhé a 0,5–24 cm široké, na bázi klínovité nebo nálevkovitě srostlé, celokrajné nebo na okraji zubaté, na vrcholu špičaté, osténkatě draslavé. Úbory jsou uspořádané v řídkém chocholíku; zákrovní listeny jsou vejčité až kopinaté, bylinné, seřazené ve 2–3 řadách; jazykovitých květů je 17–35, liguly jsou žluté; trubkovitých květů je 85–150(–200), jsou žluté. Plody jsou nažky 8–12 mm dlouhé, s chmýrem 0,5–1,5 mm dlouhým.
Ohrožení a ochrana: V americkém státě Michigan je řazen k ohroženým druhům. Naopak ve státě Connecticut, ve kterém není původní, je klasifikován jako potenciálně invazivní.
Poznámka: Rod Silphium zahrnuje asi 12 druhů, všechny se vyskytují v Severní Americe. Jeho jméno upomíná na starověké legendární Silphium – s touto dávnou vyhynulou rostlinou však nemá tento americký rod jinak nic společného.
Fotografováno dne 21. 7. 2016 (Polsko, Vratislav, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego).