Syn.: Apinus flexilis (E. James) Rydb., Pinus lambertiana var. brevifolia Hook., Pinus novaemexicana P. Landry
Česká jména: borovice ohebná (Klika et al. 1953)
Čeleď: Pinaceae Lindl. – borovicovité
Pinus flexilis
Rozšíření: Druh severoamerických Skalistých hor, vyskytuje se v oblasti od Britské Kolumbie a Alberty až po Kalifornii, Arizonu a Nové Mexiko. Do Evropy byl přivezen v roce 1851, u nás poprvé vysazen zřejmě až v roce 1927, můžeme se s ním setkat v některých našich arboretech, zahradách i parcích.
Ekologie: Roste ve vysokohorských lesích, často při horní hranici rozšíření lesů, v nadmořských výškách od (1000–)1500 až do 3600 m.
Pinus flexilis
Popis: Strom, 20–30 m vysoký, s kuželovitou nebo nepravidelnou korunou, větvemi vodorovně odstálými a letorosty jemně pýřitými, později lysými. Borka je šedá, později červenohnědá, hluboce brázditá. Jehlice vyrůstají ve svazečcích po 5, jsou 3–7 cm dlouhé, s celokrajnými hranami. Samčí šištice jsou elipsoidní až válcovité, 15 mm dlouhé, světle červené nebo žluté. Šišky dosahují délky 6–15 cm, jsou krátce stopkaté, válcovité až vejcovité, nažloutlé až nahnědlé, apofýzy jsou slabě zakřivené, se zvednutými předními hranami a tupým pupkem, semena jsou 7–15 mm dlouhá, nekřídlatá.
Využití: Tato dřevina je zcela odolná vůči našim klimatickým podmínkám, je však náchylná na rez vejmutovkovou.
Pinus flexilis
Pinus flexilis
Pinus flexilis
Pinus flexilis
Pinus flexilis
Pinus flexilis
Fotografováno dne 1. 7. 2016 (Kanada, Alberta, Junction Hill).