Syn.: Cynoglossum circinnatum (Ledeb.) Greuter et Burdet, Echinospermum circinnatum (Ledeb.) A. Dietr., Solenanthus amplifolius Boiss., Solenanthus coronatus Regel, Solenanthus petiolaris DC., Solenanthus rumicifolius Boiss., Solenanthus tenuiflorus Schrenk
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Druh jihozápadní a centrální Asie, jeho areál sahá od Turecka přes Zakavkazsko, Írán, Afghánistán a severní Himálaj až po východní Kazachstán a severozápadní Čínu.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, také na pastvinách a travnatých stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 1200 až do 2800(–3500) m. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 35–100 cm dlouhou, obvykle jednoduchou, přitiskle chlupatou. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, vejčité, 10–30 cm dlouhé a 7–20 cm široké, na bázi srdčité, na vrcholu špičaté, lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, objímavé, menší, široce vejčité až skoro okrouhlé, na líci drsné, na rubu štětinatě chlupaté až plstnaté. Květenství je latnaté, složené z vijanů, kalich je 5cípý, kališní cípy jsou vejčité, 3–4 mm dlouhé, chlupaté, koruna je trubkovitá, nachová, až 7 mm dlouhá. Tyčinky jsou z koruny vyniklé, nestejně dlouhé, čnělka je mírně zahnutá, asi 8 mm dlouhá. Plody jsou vejcovité tvrdky, 5–7 mm dlouhé.
Poznámka: K rodu Solenanthus je v současnosti řazeno 23 druhů (POWO 2024), které pocházejí z Mediteránu a z jihozápadní i centrální Asie.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 31. 5. 2024 (Turecko, Východní Anatolie, okolí jezera Nemrut).