Syn.: Chelidonium lasiocarpum Oliv., Hylomecon lasiocarpa (Oliv.) Diels.
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Endemit střední Číny, vyskytuje se v provinciích Chu-pej (Hubei), Šan-si (Shaanxi), S’-čchuan (Sichuan). Čínské jméno druhu – jin ying su 金罂粟.
Ekologie: Roste jako podrost v lesích, na pasekách, v příkopech lesních cest, v nadmořské výšce od 600 do 1800 m.
Popis: Dvouletá nebo vytrvalá, často krátkověká bylina vysoká až 1 m. Při poranění roní oranžové mléko. Stonek je vzpřímený, obvykle nevětvený, lysý. Bazální listy vytvářejí chudou růžici. Kosníkovité listy mají 4–7 párů laloků, jsou zubaté, 2–3 stonkové listy jsou téměř vstřícné s kratšími řapíky. Květy (2–7) vykvétají v okoličnatém květenství, mají až 15 cm dlouhé stopky. Kališní lístky jsou opadavé, krátce chlupaté. Korunní lístky 4, žluté, mají asi 4 cm v průměru. Tobolka je úzká a dlouhá, krátce chlupatá. Kvete déle než Stylophorum diphyllum.
Využití: V Číně se používá jako léčivka.
Poznámka: Občas se pěstuje jako okrasná stínomilná rostlina. Vyžaduje humózní, stále mírně vlhké půdy a polostín, v tužších zimách, zvláště při holomrazech, u nás může vymrzat.
Stylophorum sutchuenense (Franchet) Fedde, další čínský druh (čínské jméno – si chuan jin ying su 四川金罂粟), který roste v provinciích Čchung-čching, Kan-su, Šan-si a také v severovýchodním S’-čchuanu, není v kultuře. Je menší, ale má více stonkových listů, stonek dlouze chlupatý a má dlouhé hnědé chlupy na tobolce.
Fotografováno v květnu 2004 (rostliny pocházejí z kultury – Botanická zahrada v Mnichově).