Syn.: Boletus collinitus Fr., Suillus flurvi Huijsman
Česká jména: klouzek žíhaný (Antonín 2006)
Slovenská jména: masliak kopcový (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Suillaceae Besl et Bresinsky – klouzkovité
Rozšíření: Je rozšířený v celém mírném pásmu severní polokoule, ale je znám i z jihoamerických borovicových kultur.
Ekologie: Vyrůstá nepříliš hojně v květnu až listopadu na vápnitých půdách, na suchých prosvětlených travnatých místech v lesích i mimo les, ve vápencových lomech, ve městech, nejčastěji pod borovicemi, ale i v listnatých lesích pod břízami. Objevuje se většinou ve skupinách.
Popis: Klobouk má průměr 5–11 cm, v mládí je polokulovitý, později klenutý až plochý. Pokožka klobouku je vrostle paprsčitě žíhaná, žlutohnědá, rezavohnědá až šedohnědá, někdy s růžovofialovým nádechem, za vlhka slizká, dobře slupitelná. Rourky jsou vykrojené, někdy trochu sbíhající na třeň, žlutavé nebo s olivovým odstínem, póry velké, světle žluté až zlatožluté, v dospělosti žlutookrové, v mládí vylučují kapičky tekutiny. Třeň je 5–8 cm vysoký, 1–2,5 cm tlustý, válcovitý, u báze často zahnutý, pod kloboukem citrónově žlutý, směrem dolů světlejší až okrový, pokrytý vínově červenými kapičkami, po jejichž zaschnutí zůstane hnědě skvrnitý, nemá velum ani prsten, v bazální části je často na třeni růžově zabarven, mycelium narůžovělé. Dužnina má nažloutlou barvu, v bázi často narůžovělou, na řezu neměnnou. Vůně i chuť nevýrazná. Výtrusný prach je žlutohnědý, výtrusy hladké, žlutavé, 7–11 × 3–4,5 µm velké.
Záměny: Podobný je zvláště klouzek zrnitý (Suillus granulatus), který má světlejší, nežíhaný klobouk a bázi třeně nemá zabarvenou růžově. Klouzek obecný (Suillus luteus) má zpravidla tmavší nežíhaný klobouk, v mládí má rourky zakryté velem a později výrazný prsten. Oba jsou také jedlé.
Využití: Je jedlý.
Fotografováno dne 8. 10. 2011 (Roztoky).