Syn.: Lonicera alba (L.) Druce, Vaccinium album L., Xylosteon album (L.) Moldenke
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Rozšíření: Druh původně ze západu Severní Ameriky s rozšířením od Aljašky po Kalifornii. Jako okrasný keř je dnes pěstován mnohých částech světa. V České republice a na Slovensku je vysazován, lokálně je zplaňující. Roste především v nižších a středních polohách.
Ekologie: Pámelník bílý je vysazován v parcích, sadech, sídlištích a kolem cest, odtud zplaňuje a šíří se do okolí obcí, podél komunikací apod. Někdy se může šířit i za hranice svého vysazení. Zplaňující populace jsou známy především ze starých bouraček domů. Kvete od června do srpna.
Popis: opadavý, bohatě větvený, 0,5–2,5 m vysoký keř. Mladé větve hnědé, starší s šedou borkou. Listy vstřícné, krátce řapíkaté, lysé, čepel vejčitá až okrouhlá, 2–8 cm dlouhá, 1–4 cm široká, celokrajná. Květy vyrůstají v hustých hroznech nebo svazečcích, jsou pravidelné, pěticípé. Kalich miskovitý, jednotlivé cípy trojúhelníkovité, asi 1 mm dlouhé. Koruna téměř bílá až růžová, zvonkovitá, 5–7 mm dlouhá, tyčinky z koruny nevyčnívají. Plodem jsou bílé až mírně narůžovělé, dužnaté bobule.
Poznámka: Pro pěstování je velice nenáročnou rostlinou. Dříve byly plody a kořen pámelníku využívány v lidovém léčitelství pro posílení imunity nebo pro léčení potíží s močovými cestami.
Fotografováno dne 21. 7. 2006 (Česko, Praha-Písnice).