SYRINGA OBLATA Lindl. – šeřík širokolistý / orgován

Syn.: Syringa chinensis Bunge, nom. illeg., Syringa giraldii Lemoine, Syringa vulgaris var. oblata (Lindl.) Franch.
Česká jména: šeřík širokolistý (Mareček 2001)
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovité

Syringa oblata

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v centrální a severní části východní Číny, od mandžuské provincie Ťi-lin na severu až po S’-čchuan na jihu, zasahuje i na Korejský poloostrov. Vedle nominátního poddruhu je rozlišován ještě poddruh Syringa oblata subsp. dilatata, který se objevuje v čínském Mandžusku a Koreji – právě tento poddruh zřejmě zachycují i naše snímky.

Ekologie: Roste na lesnatých a křovinatých svazích, podél vodních toků i kolem cest, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 2600 m. Kvete od dubna do června.

Popis: Opadavý keř nebo malý strom dosahující výšky až okolo 5 m. Listy jsou vstřícné, řapík je 1–3 cm dlouhý, čepel je buď skoro okrouhlá až ledvinitá, její šířka je větší než délka (u subsp. oblata), anebo je vejčitá až široce vejčitá, o něco užší než dlouhá (u subsp. dilatata), 2,5–10(–14) cm dlouhá a 2,5–8(–15) cm široká, na bázi mělce srdčitá nebo uťatá až široce klínovitá, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, lysá nebo chlupatá až olysalá. Květenství je latnaté, vzpřímené, 4–16(–20) cm dlouhé; kalich je 2–3 mm dlouhý, koruna je 6–17(–22) mm dlouhá, nachová, nafialovělá nebo i bílá, její 4 korunní cípy jsou 4–8(–10) mm dlouhé. Plodem je vejcovitá tobolka, 7–15(–20) mm dlouhá.

Poznámka: K rodu Syringa je v současnosti řazeno 12 druhů (POWO 2020), jejich domovinou je jihovýchodní Evropa, středoasijské horské oblasti a východní Asie. Některé druhy rodu (především Syringa vulgaris) jsou však pěstované jako okrasné dřeviny téměř po celé Evropě, v Severní i Jižní Americe, také v Austrálii a na Novém Zélandu.

Syringa oblata
Syringa oblata
Syringa oblata
Syringa oblata

Fotografováno dne 7. 4. 2019 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).