TAPHRINA PRUNI (Fuckel) Tul. – kadeřavka švestková / grmanník slivkový

Syn.: Ascomyces pruni (Fuckel) W. Phillips, Ascomyces trientalis var. insititiae (Sadeb.) Quél., Ascomyces trientalis var. pruni (Fuckel) Quél., Exoascus insititiae Sadeb., Exoascus pruni Fuckel, Taphrina insititiae (Sadeb.) Johanson
Česká jména: kadeřavka švestková, kadeřavka ojíněná, puchýřnatec slívový, puchrovitost slivoně, puchrovitost švestky, bouchořovitost
Čeleď: Taphrinaceae Gäum. – kadeřavkovité

Taphrina pruni

Rozšíření: Mírný pás severní polokoule – od Norska, Irska a severního Španělska přes střední i východní Evropu a Sibiř až po Japonsko, rovněž v Severní Americe.

Ekologie a fenologie: Hostitelskými rostlinami kadeřavky švestkové jsou slivoň myrobalán (Prunus cerasifera), slivoň švestka (Prunus domestica), slivoň obecná (Prunus insititia), trnka obecná (Prunus spinosa).
Houbový parazit přezimuje ve formě přetrvávajícího mycelia nebo blastospor. Na jaře za vlhkého a chladného počasí prorůstá mycelium do květů, resp. základů plůdků. Tam se rychle rozrůstá, zpočátku v mezibuněčných prostorách epidermálních buněk, postupně proroste hlouběji a vyvolává hypertrofii pletiv – nadměrný růst. Na povrchu napadených částí plodů se vytvoří povlaky vřecek. Vřecka mají válcovitý až kyjovitý tvar; obsahují jednobuněčné askospory vejčitého až elipsoidního tvaru. Po uvolnění z vřecka se z askospor během léta pučením vytvářejí blastospory, které jsou větrem a deštěm roznášeny na větve a pupeny, kde přetrvávají do příštího vegetačního období. Z blastospor může vyklíčit vláknité parazitické mycelium.

Taphrina pruni

Popis: Přítomnost parazitické houby se navenek projevuje jako jazykovité prodlužování a zvětšování plodů. U švestek bývá často poškozena jen část plodu, na ovoci se vytvářejí nepravidelné nádory. Takové plody nedozrávají, zůstávají zelené nebo žlutozelené, často jsou duté, bez pecky, dužnina je tvrdá, bez šťávy a chuti. Pokožka je v místech deformací pokrytá šedobílým povlakem vřecek, plody během léta vysychají a opadávají. Mycelium může deformovat i letorosty, listy jsou někdy menší.

Záměny: Choroba vyvolává typické příznaky a není prakticky zaměnitelná.

Poznámka: Mezi odrůdami slivoní jsou velké rozdíly v citlivosti k chorobě. V místech se silným výskytem onemocnění může tato parazitická houba na citlivých odrůdách způsobit až 70 % ztráty na ovoci, zvláště za deštivého počasí. Základem ochrany je důsledná likvidace napadených plodů. Plody musí být odstraněny včas, než dojde k uvolňování spor. Napadení lze omezit postřikem v období na počátku rašení.

Taphrina pruni
Taphrina pruni

Fotografováno dne 7. 6. 2023 (Česko, Čechy).