Thylogale billardierii (Desmarest, 1822); klokan rudoboký

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Diprotodontia, Macropodidae
Syn.: Kangurus billardierii Desmarest, 1822
Česká jména: klokan rudoboký, klokan tasmánský
Anglická jména: Tasmanian pademelon, Red-bellied pademelon, Rufous-bellied pademelon

Thylogale billardierii, klokan rudoboký
Thylogale billardierii, klokan rudoboký

Rozšíření: Tento malý druh klokana se vyskytuje na Tasmánii a na ostrovech v Bassově průlivu. Dříve žil také v jihovýchodní části Jižní Austrálie a ve Victorii, ale ve dvacátých letech 20. století v této oblasti vyhynul.

Způsob života: Obývá stanoviště s hustou vegetací, lesy, vlhké rokle ve sklerofytních lesích a otevřené travnaté plochy v blízkosti křovin, stoupá od hladiny moře do nadmořské výšky okolo 1400 m.
Díky svému vzrůstu se rychle pohybuje v neprostupných houštinách. Je samotářský, schází se příležitostně na pastvě a k páření. Spíše noční živočich cestuje na místo krmení každý večer za soumraku a každé ráno se vrací do úkrytu. Denní krmení je extrémně vzácné. Na pastvě se může sejít až deset jedinců, okamžitě se však rozprchnou, když vycítí nebezpečí. Živí především krátkými zelenými trávami a bylinami, občas okusuje listy z vyšších dřevin.
Rozmnožuje se celoročně, 70 % porodů připadá na konec podzimu. Doba březosti je 30 dní. Mládě se okamžitě po narození dostává do vaku a přisaje se na jeden ze čtyř struků. Ihned po porodu matka přichází do říje a páří se. Embryo se vyvine do stadia blastocysty a jeho vývoj se pozastaví. Pokud matce mládě ve vaku zemře, dojde k obnovení embryonálního vývoje a další mládě se narodí po 27–28 dnech. Potomek zůstává ve vaku půl roku a odstaven je v 8–9 měsících. Pohlavně dospívá ve 14–15 měsících. Ve volné přírodě se klokan rudoboký dožívá 5–6 let.
Mezi přirozené predátory patří ďábel medvědovitý (Sarcophilus harrisii), kunovec velký (Dasyurus maculatus) a orel klínoocasý (Aquila audax). Mnoho klokanů přijde o život pod koly aut a při lovu pro jeho srst a maso.

Popis: Malý podsaditý vačnatec, dosahuje délky těla 56−63 cm, délky ocasu 35−48 cm. Čenich je poměrně krátký a hnědá špička nosu je hladká. Boltce jsou vzpřímené. Duhovka oka je hnědá. Samec je větší a jeho hmotnost se pohybuje okolo 7 kg, menší samice váží přibližně 4 kg. Měkká jemná srst je na zádech tmavě šedá až šedohnědá. Na břiše je zbarvení světle žlutohnědé nebo červenohnědé. Přední končetiny jsou krátké s pěti prsty. Zadní nohy jsou silné, uzpůsobené k pohybu klokana.

Poznámka: Jacques-Julien Houtou de Labillardière (1755 – 1834), po kterém byl druh pojmenován, byl francouzský přírodovědec.

Thylogale billardierii, klokan rudoboký
Thylogale billardierii, klokan rudoboký
Thylogale billardierii, klokan rudoboký
Thylogale billardierii, klokan rudoboký
Thylogale billardierii, klokan rudoboký
Thylogale billardierii, klokan rudoboký

Fotografováno ve dnech 1. a 2. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Cradle Mountain-Lake St Clair National Park, Ronny Creek a National Park Narawntapu).