TORENIA FOURNIERI Linden ex E. Fourn.

Čeleď: Linderniaceae Borsch, Kai Müll. et Eb. Fisch. – puštičkovité

Torenia fournieri

Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie (Vietnam, Laos, Thajsko a Kambodža). Po celém světě se pěstuje a v tropech občas zplaňuje.

Ekologie: V domovině provází světliny a okraje vlhkých tropických lesů; v územích, kde je nepůvodní, roste zejména v příkopech kolem komunikací, v křovinách v okolí sídel apod.

Torenia fournieri

Popis: Vytrvalá bylina 15–50 cm vysoká; lodyha je přímá, čtyřhranná, jednoduchá nebo v horní polovině větvená. Listy jsou vstřícné, řapík je 1–2 cm dlouhý; čepel je podlouhlá až vejčitá, 3–5 cm dlouhá a 1,5–2,5 cm široká, téměř lysá, na okraji hrubě pilovitá. Květenství je koncový hrozen; listeny jsou drobné, čárkovité; květní stopky jsou 1–2 cm dlouhé; kalich je souměrný, široce trubkovitý, 1,3–1,9 cm dlouhý, s 5 sbíhavými křídly, cípy jsou trojúhelníkovité; koruna je pyskatá, 2,5–4 cm dlouhá, korunní trubka je světle fialová, shora žlutá, horní pysk je přímý, široce obvejčitý, 1–1,2 cm dlouhý, vykrojený, světle modrý, dolní pysk je modrofialový, prostřední lalok je podlouhlý až polokruhovitý, 1–1,2 cm dlouhý, u báze s žlutou skvrnou; tyčinky jsou 4, dvojmocné; semeník je svrchní. Plodem je elipsoidní tobolka asi 1,2 cm dlouhá, ukrytá ve vytrvalém kalichu.

Využití: Oblíbená okrasná rostlina, v mírném klimatu pěstovaná nejčastěji jako letnička. Byla vyšlechtěna řada kultivarů lišících se vzrůstem i barvou květů.

Torenia fournieri
Torenia fournieri
Torenia fournieri

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 11. 4. 2005 (Srí Lanka, Peradeniya) a 19. 2. 2009 (Kostarika, Boca San Carlos).