Syn.: Campanula amplexicaulis Michx., Campanula angulata Raf., Campanula anticensis Kunze ex A. DC., Campanula flagellaris Kunth, Campanula perfoliata L., Campanula verticillata Hill, Dysmicodon perfoliatum (L.) Nutt., Legousia perfoliata (L.) Britton, Pentagonia perfoliata (L.) Kuntze, Prismatocarpus perfoliatus (L.) Sweet, Specularia perfoliata (L.) A. DC., Triodallus rupestris (Raf.) Raf. ex A. DC. in DC., Triodanis rupestris Raf., Triodanis scabra Raf.
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Severoamerický druh vyskytující se v kanadských provinciích British Columbia, Ontario a Quebec, ve velké části USA (s výjimkou Nevady) a v mexických státech Chihuahua, Hidalgo, Puebla, Queretaro a Veracruz. Byl zavlečen i do dalších oblastí světa, například do Jižní Ameriky nebo Japonska. V rámci druhu bývá rozlišován ještě poddruh Triodanis perfoliata subsp. biflora.
Ekologie: Roste na travnatých stanovištích a skalnatých svazích, také ve světlých lesích a na stanovištích narušovaných lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete v průběhu jara.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 10–35 cm dlouhou, většinou nevětvenou, jemně chlupatou. Listy jsou střídavé, objímavé, srdčité, 0,5–3 cm dlouhé, na okraji vroubkované. Květy vyrůstají v úžlabí horních listů po 1–3, dosahují průměru okolo 2 cm, jsou pětičetné, zvonkovité, modré až purpurové. Plodem je tobolka, 4–6 mm dlouhá.
Využití: Původní Američané používali tuto rostlinu ve své medicíně.
Poznámka: Do amerického rodu Triodanis je v současnosti započítáváno šest druhů.
Fotografováno v květnu 2014 (USA, Louisiana, Fontainebleau State Park).