TSUGA CAROLINIANA Engelm. – tsuga karolinská / jedľovec karolínsky

Syn.: Abies caroliniana (Engelm.) Chapm., Pinus caroliniana (Engelm.) Voss
Čeleď: Pinaceae Spreng. ex F. Rudolphi – borovicovité

Tsuga caroliniana

Rozšíření: Severní Amerika – velmi malá část na východě USA (Severní a Jižní Karolína, Tennessee, Georgia, Virginia), hlavní centrum rozšíření je v Apalačském pohoří. Do Evropy dovezen v roce 1886. U nás poměrně málo známý druh.

Ekologie: Původní výskyt je vázán na skalnaté horské svahy, rokle a horská údolí, v rozmezí 600-1500 m n. m., na mělkých minerálně chudých půdách. Je dřevinou humidního vlhkého klimatu s průměrem srážek kolem 1000 mm ročně. Výborně snáší zastínění, dokáže dlouhé roky vegetovat pod porostem.
Roste převážně ve smíšených lesích s tsugou kanadskou (Tsuga canadensis), borovicí vejmutovkou (Pinus strobus), s duby (Quercus montana, Q. alba, Q. coccinea), dále s druhem Nyssa sylvatica a řadou vřesovcovitých keřů (Kalmia latifolia, Rhododendron catawbiense, Rhododendron minus aj.). Dožívá se věku kolem 300 let.

Popis: Pomalu rostoucí jehličnan středních rozměrů, s přímým poměrně štíhlým kmenem, úzkou kuželovitou korunou a mírně skloněnými větvemi. Dorůstá 12-21(-30) m výšky a do asi 100(-130) cm v průměru kmene. Borka hladká, šedozelená až hnědá, s pryskyřičnými puchýřky, později výrazně rozbrázděná do podélných hnědošedých plátů, uvnitř kaštanová. Letorosty světle hnědé, načervenalé, hladké nebo jemně rýhované, pokryté tmavými krátkými chlupy. Pupeny vejčité, hnědé, 3-4 mm dlouhé. Jehlice krátce stopkaté, 10-20 mm dlouhé, 1,5-2 mm široké, celokrajné, na vrcholu zaoblené, od větviček výrazně odstálé. Na svrchní straně tmavě zelené, vespod s namodralými řady průduchů. Samčí šištice žluté, rostoucí na loňských výhonech, samičí nazelenalé (načervenalé), převislé. Šišky vejčité až oválné, 2,5-4 x 1,5-2 cm velké, stopkaté, semenné šupiny na konci zaoblené, po dozrání hnědé, široce odstálé. Semena asi 4 mm dlouhá, s 14 mm křídlem. Šišky dozrávají začátkem podzimu následujícího roku.

Využití: Používá se hlavně v sadovnictví jako okrasná dřevina s řadou kultivarů. V ČR málo častá, i když poměrně odolná a dekorativní. Dřevo se vzhledem k nižší kvalitě i velmi nízkému zastoupení tohoto druhu v amerických lesích komerčně nevyužívá.

Tsuga carolinianaTsuga caroliniana
Tsuga carolinianaTsuga caroliniana
Tsuga caroliniana

Fotografováno dne 20. 9. 2006 (Německo, Zittau, hřbitov).