Turdus merula Linnaeus, 1758; kos černý

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Turdidae
Česká jména: kos černý, kos obecný
Anglická jména: Common blackbird, Eurasian blackbird

Turdus merula
Turdus merula

Rozšíření: Žije v Evropě, v jihozápadní a střední Asii a v severozápadní Africe, uměle byl vysazen v Austrálii a na Novém Zélandu.

Způsob života: Obývá lesy, parky, zahrady, trvale se usídlil v blízkosti člověka. Hnízdo si staví v keřích, korunách stromů nebo třeba i na okenní římse. Hnízdo ve tvaru hluboké misky zhotovuje z kořínků, stébel slámy, mechu a hlíny. Hnízdí až třikrát v roce. Samice snáší 3–7 modrozelených vajíček, hustě rezavohnědě skvrnitých, na kterých sedí sama dva týdny. Jen někdy ji vystřídá partner. Mláďata krmí oba rodiče 14–15 dnů hmyzem, žížalami, drobnými měkkýši. Mimoto se kos živí i bobulemi, ovocem a v zimě zalétá i ke krmítkům. Část kosů u nás přezimuje, jiní odlétají na zimu do Středozemí.

Popis: Pěvec z čeledi drozdovitých, měří 23–28 cm, váží 75–135 g. Samec je leskle černý, má jen žlutý oční kroužek. Samice je hnědá, na bradě a prsou nenápadně skvrnitá. Zobák u dospělých samců je oranžově zbarvený, u samic je hnědý. Mláďata se zbarvením podobají matce, zobák mají nažloutlý. Sameček kosa nádherně zpívá za soumraku, při poplachu je hlučný a často se ozývá rozčíleným pokřikem.

Poznámka: V roce 2018 došlo u nás k velkému úhynu kosa černého, možnou příčinou úbytku je podle ochránců původně africký virus Usutu, na který jsou kosi z prozatím neznámých důvodů náchylnější než jiní ptáci, virus přenášejí komáři.

Turdus merula
Turdus merula
Turdus merula
Turdus merula
Turdus merula
Turdus merula

Fotografováno ve dnech 26. 4., 9. 5., 27. 5., 31. 5. a 17. 7. 2019 (Česko, Úvaly).