VERPA CONICA (O. F. Müll.) Sw. – kačenka náprstkovitá / smrčkovec náprstkovitý

Syn.: Helvella relhanii Sowerby, Leotia conica (OF Müll.) Pers., Leotia conica var. relhanii (Sowerby) Pers., Monka conica (O. F. Müll.) Kuntze, Phallus conicus O. F. Müll., Relhanum conicum Gray, Verpa conica var. relhanii (Sowerby) Boud., Verpa relhanii (Sowerby) Massee
Čeleď: Morchellaceae Rchb. – smržovité

Verpa conica

Rozšíření: Tato houba je rozšířena na severní polokouli – v Evropě, Asii a Severní Americe.

Ekologie: Roste v dubnu a květnu ve světlých vlhkých listnatých hájích, v křovinách, sadech, pod jasany, hlohy, třešněmi a dalšími listnatými dřevinami, na humózních půdách.

Verpa conica

Popis: Klobouk je 15–40 mm vysoký, 10–30 mm široký, žlutohnědý, okrově hnědý až hnědý, kuželovitý, zvoncovitý nebo náprstkovitý, na povrchu mírně mozkovitě zprohýbaný nebo slabě žebrovaný, u drobnějších plodnic téměř hladký. Ke třeni klobouk přirůstá jen ve vrcholové části. Třeň je nepravidelně válcovitý, 30–100(–150) mm vysoký, až 20 mm tlustý, bělavý, smetanový, na povrchu pokrytý rezavějícími vločkami, uvnitř vatovitý až dutý, při zasychání hnědnoucí. Dužnina je tenká, křehká a lámavá, vůně a chuť mírná houbová. Výtrusný prach je světle okrový, výtrusy jsou elipsoidní, 15–25 × 10–13 µm velké, hladké, bez kapek; ve vřecku je osm výtrusů.

Záměny: Zvláště podobná je kačenka česká (Verpa bohemica), která je větší a má klobouk výrazně podélně žebrovaný; roste na obdobných stanovištích.

Ohrožení a ochrana: Je to sice houba jedlá, ale málo vydatná a pro svou vzácnost zasluhuje ochranu. Je uvedena v Červeném seznamu hub (makromycetů) ČR v kategorii zranitelných druhů (VU).

Verpa conica
Verpa conica
Verpa conica
Verpa conica
Verpa conica

Fotografováno ve dnech 28. 4. a 1. 5. 2022 (Česko, Čechy, u Roztok).