Syn.: Agaricus bombycinus Schaeff., Agaricus bombycinus Schaeff. var. bombycinus, Agaricus denudatus Batsch, Pluteus bombycinus (Schaeff.) Fr., Volvaria bombycina (Pers.) P. Kumm., Volvariopsis bombycina (Schaeff.) Murrill. – kukmák stromový
Čeleď: Pluteaceae Kotl. et Pouzar – štítovkovité
Rozšíření: Je rozšířen v Evropě a Severní Americe.
Ekologie: Roste v červnu až září na mrtvých kmenech a pařezech listnatých stromů, najdeme ho i na poraněných místech živých kmenů, v listnatých a smíšených lesích, v zahradách a parcích. Objevuje se jednotlivě, někdy ve skupinách, častěji v teplejších létech.
Popis: V mládí je celá plodnice uzavřená v plachetce, která později vytvoří velkou útržkovitou pochvu kolem báze třeně. Klobouk plodnice má průměr 5–20 cm, je zpočátku vejčitý, postupně zvoncovitý až plochý. Povrch klobouku má bílou barvu, ve stáří někdy na středu nažloutlou, je suchý, hedvábně vláknitý, vlákna přesahují okraj klobouku. Pokožka se dá sloupnout. Lupeny jsou u třeně volné, husté, vysoké, vyklenuté, směrem k okraji zaoblené, v mládí bílé, později růžové až masově červenohnědé se světlejším ostřím. Třeň je vysoký 8–20 cm, 1–2 cm tlustý, má bílou barvu, ve stáří světle okrovou. Je hladký, plný, křehký, válcovitý, u báze rozšířený. Pochva je blanitá, na vnějším povrchu drsná, má béžovou až světle hnědou barvu. Dužnina je bělavá, křehká, chuť nevýrazná, vůně slabě ředkvičková. Výtrusný prach je růžový, výtrusy hladké, elipsoidní, 6,5–10,5 × 4,5–7 µm velké.
Záměny: Je téměř nezaměnitelný pro charakteristický vláknitý povrch klobouku. Podobnou pochvu má i muchomůrka zelená (Amanita phalloides), ta ale nikdy neroste přímo ze dřeva.
Využití: Je to jedlá houba podřadné kvality, vhodná v malém množství do směsí.
Poznámka: Varieta Volvariella bombicina var. flaviceps se liší žlutým zbarvením klobouku.
Fotografováno ve dnech 14. 9. 2008 a 2. 9. 2009 (Česko, Čechy, v Roztokách).