Syn.: Calyptrostigma middendorfianum Trautv. et Mey., Diervilla middendorfiana Carrière, Macrodiervilla middendorffiana (Trautv. et Mey.) Nakai, Wagneria middendorffiana Lem., Weigela middendorffiana (Carrière) K. Koch, orth. var.
Česká jména: weigelie (Dostál 1950, Kubát 2002)
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Rozšíření: Druh severovýchodní Asie, vyskytuje se v severním Japonsku (sever ostrova Honšú a Hokkaidó) a na ruském Dálném východě (Přímoří, Poamuří, Sachalin, Kurily, pobřeží Ochotského moře).
Ekologie: Roste v horských lesích a jejich lemech, na horských stráních a svazích, ve vysokých nivách, zejména v karech a podél potoků. Kvete od června do srpna.
Popis: Bohatě větvený keř, 100–150 cm vysoký, s borkou hnědou, později šedivou. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo jen velmi krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 9–11 cm dlouhé a 4–5 cm široké, na okraji pilovité, na vrcholu špičaté, především kolem žilek po obou stranách chlupaté. Květy vyrůstají v terminálním vrcholičnatém květenství; listeny jsou čárkovité, až 2 cm dlouhé; kalich je asi 8 mm dlouhý, zřetelně dvoupyský, koruna je nálevkovitá až zvonkovitá, 25–45 mm dlouhá, slabě dvoupyská, nažloutlá, dolní pysk je pokryt sytě žlutou kresbou. Tobolka je obvejcovitá, 15–25 mm dlouhá, semena jsou plochá, křídlatá.
Využití: Bývá pěstován jako okrasný keř v zahradách a parcích.
Poznámka: Rod Weigela zahrnuje zhruba 10 východoasijských druhů. Rodové jméno odkazuje na německého chemika a botanika Christiana E. von Weigela, druhové potom na Alexandra F. Middendorfa (Александр Фёдорович Миддендорф, 1815–94), německo-ruského cestovatele a přírodovědce.
Fotografováno v srpnu 1997 (Japonsko, Hokkaidó, pohoří Taisetsuzan).