XEROCOMELLUS POROSPORUS (Imler ex G. Moreno et Bon) Šutara – hřib uťatovýtrusý / suchohríb uťatovýtrusný

Syn.: Boletus porosporus Imler ex Bon et G. Moreno, Boletus porosporus Imler ex Watling, Xerocomus porosporus (Imler ex Bon et G. Moreno) Contu, Xerocomus porosporus Imler
Čeleď: Boletaceae Chevall. – hřibovité

Xerocomellus porosporus

Rozšíření: Druh je znám z Evropy a Severní Ameriky.

Ekologie: Roste v listnatých i smíšených lesích, často pod duby. Objevuje se od června do listopadu, jednotlivě nebo ve skupinách. V některých oblastech je hojný, jinde chybí.

Xerocomellus porosporus

Popis: Klobouk má průměr 3–12 cm, zpočátku je polokulovitý, později klenutý, ve středu až zploštělý. Pokožka klobouku je suchá, v mládí lysá nebo sametová, později jemně plstnatá, hnědá, olivově hnědá až hnědošedá, u větších plodnic obvykle rozpukaná na políčka. Okraje prasklin jen někdy tence prosvítají červeně – červeně zbarvení se objeví až u hlubších prasklin nebo u požerků slimáků. Rourky jsou asi 1 cm dlouhé, v mládí světle žluté, později olivově žluté, ve stáří až olivově hnědé. Póry jsou poměrně velké, v mládí labyrintové, později nepravidelně hranaté, podobně zbarvené jako rourky, póry i rourky otlačením modrají nebo zelenají. Třeň je téměř válcovitý, směrem k bázi často zúžený, až 10 cm dlouhý a 2 cm tlustý, bez síťky, ale často podélně hrubě vláknitý, pod kloboukem žlutý, šedožlutý nebo hnědožlutý, ve spodní části v mládí načervenalý, ve stáří šedě nebo hnědošedě zbarvený. Plst na bázi třeně je bělavá, místy až šedě nažloutlá. Dužnina je v klobouku a v horní části třeně žlutá nebo nažloutlá, ve spodní části třeně načervenalá, na bázi nahnědlá, po poranění slabě modrající. Vůně slabě houbová, chuť mírná, někdy nakyslá. Výtrusný prach olivově žlutý, výtrusy na vrcholu uťaté, 13–15 × 4,5–5,5 µm velké.

Záměny: Velmi se podobá jedlému hřibu žlutomasému – babce (Xerocomellus chrysenteron), který má ale praskliny na klobouku červené či načervenalé a na třeni červené barevné tóny; jeho třeň nikdy nešedne. V mládí je hřib uťatovýtrusý možno zaměnit za také jedlé hřib sametový (Xerocomellus fragilipes) a hřib plstnatý (Xerocomus subtomentosus).

Využití: Hřib uťatovýtrusý je v mládí dobrá jedlá houba, obdobných kvalit jako hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron), s nímž bývá často zaměňován. Je vhodný do směsí.

Xerocomellus porosporus
Xerocomellus porosporus
Xerocomellus porosporus
Xerocomellus porosporus

Fotografovali Martin Chochel, dne 21. 8. 2006 (Česko, Děčínsko, Janov); Věra Svobodová, ve dnech 4. 8. 2011 a 1. 8. 2012 (u Roztok).