LEPIDIUM DRABA L. – vesnovka obecná / vesnovka obyčajná

Syn.: Cardaria draba (L.) Desv., Cochlearia draba (L.) L., Crucifera cardaria E. H. L. Krause, Jundzillia draba Andrz. ex DC., nom. inval., Nasturtium draba (L.) Crantz
Česká jména: lžíčník rumný (Presl 1819), rumnice obecná (Opiz 1852), vesnovka obecná (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Lepidium draba

Rozšíření: Pochází ze Středozemí, Přední a Střední Asie, v současnosti se druh druhotně rozšířil téměř po celém světě – Severní a Jižní Amerika (od severu Chile a Uruguaye až po Ohňovou zemi), Austrálie, jižní Afrika atd.
V Česku se vyskytuje hojně především v teplejších oblastech, ve vyšších polohách jen ojediněle, často pouze přechodně.

Ekologie: Roste v příkopech a na okrajích cest, na železničních náspech, rumištích, navážkách a haldách, v lomech, na polích a úhorech, v sadech, parcích i vinohradech, obvykle na narušovaných stanovištích. Jedná se o méně významný plevel, který zapleveluje všechny plodiny jednoleté, víceleté i vytrvalé kultury. Kvete od dubna do července.

Lepidium draba

Popis: Vytrvalá bylina, 30-50(-70) cm vysoká, lodyha přímá, hustě olistěná, krátce chlupatá, přízemní a dolní lodyžní listy obvejčité, chobotnaté až lyrovité, v době květu obvykle již zaschlé, střední a horní lodyžní listy podlouhle eliptické až eliptické, až 10 cm dlouhé, objímavé, na okraji mělce chobotnatě zubaté, šedavě chlupaté. Květenstvím je hustá chocholíkovitá lata, korunní lístky obvejčité, bílé. Plody jsou obsrdcovité, nafouklé, většinou 2semenné.

Poznámka: Semena mají palčivou chuť, takže v dobách nouze se používala jako náhražka pepře.

Lepidium draba
Lepidium drabaLepidium draba
Lepidium draba

Fotografováno dne 21. 4. 2007 (Česko, Praha, lom v Radotínském údolí).