Syn.: Echinocereus triglochidiatus var. arizonicus (Rose ex Orcutt) L. D. Benson
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Echinocereus arizonicus
Rozšíření: Druh Chihuahuanské pouště, vyskytuje se v amerických státech Arizona, New Mexico a mexickém státě Chihuahua.
Ekologie: Roste v pouštních oblastech, ve vegetační formaci chaparral, v křovinách, na suchých trávnících, na strmých stěnách kaňonů, v nadmořských výškách od 1400 do 1900 m. Kvete od dubna do května, květy jsou opylovány ptáky.
Echinocereus arizonicus
Popis: Kaktus sloupkovitého habitu, chudě až středně větvený, nikdy dvoudomý, diploidní. Stonek je přímý, 10–40 × 5–10 cm, cylindrický, žebra v počtu 8–13 jsou lehce zvlněná, areoly 10–15 mm od sebe vzdálené, s (8–)9–18 trny, které jsou rovné nebo zkroucené, boční trny jsou žlutavé až nahnědlé, 5–25 mm dlouhé, střední trny v počtu 1–4(–8) jsou hnědožluté až červenočerné, 15–50 mm dlouhé, v příčném řezu hranaté až okrouhlé. Květy 55–70 × 35–50 mm, trubka je 25–35 mm dlouhá, vnitřní okvětní lístky jsou oranžové až hluboce červené, karmínové, 25–40 × (5–)10–15 mm, prašníky jsou růžové až purpurové. Plod je zelený, 20–30 mm dlouhý.
Záměny: Morfologicky se tento diploidní druh podobá taxonům z okruhu polyploidního druhu Echinocereus coccineus, především dvoudomému tetraploidnímu taxonu E. coccineus var. rosei. Echinocereus arizonicus není nikdy dvoudomý, jeho větvení je chudší než u druhu E. coccineus, rozdíly lze částečně hledat i v barvě okvětních lístků a tvaru nejdelšího trnu.
Ohrožení a ochrana: Podléhá ochraně mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy rostlin CITES. V USA je chráněn federálně i státem Arizona.
Poznámka: V jihovýchodní Arizoně se rozlišuje poddruh Echinocereus arizonicus subsp. nigrihorridispinus, nominátní poddruh je znám spíše ze střední Arizony. Avšak taxonomická problematika není u tohoto druhu dosud zcela jednoznačně vyřešena.
Madera canyon
Madera canyon
Madera canyon
Fotografováno v květnu 2009 (USA, Arizona, Santa Rita Mountains, Madera Canyon).