Syn.: Anethum pastinaca Wibel, nom. illeg., Elaphoboscum sativum (L.) Rupr., Peucedanum pastinaca (Wibel) Baill., Selinum pastinaca Crantz, nom. illeg.
Čeleď: Apiaceae Lind. – miříkovité
Rozšíření: Evropa, na sever se vyskytuje po střední Norsko a Švédsko, dále v Malé Asii a na Kavkaze. Jako zavlečený druh roste v Severní a v Jižní Americe, v Austrálii a na Novém Zélandě. U nás je hojný v nížinách a v pahorkatinách. V podhorských a horských oblastech se vyskytuje vzácně.
Ekologie: Roste na loukách a mezích, v příkopech, na železničních náspech a na jiných synantropních stanovištích. Pastinák setý je světlomilný druh, který osidluje živinami, zejména dusíkem, bohaté půdy. Kvete od července do září.
Popis: Dvouletá až vytrvalá, 30–100 cm vysoká rostlina s ostře hranatou a hrubě rýhovanou lodyhou. Ta bývá roztroušeně přitiskle chlupatá. Listy jsou jednoduše zpeřené se 2–5 jařmy lístků. Jednotlivé lístky jsou na vrchní straně olysalé a zespodu šikmo odstále roztroušeně chlupaté, na vrcholu spíše zašpičatělé a na bázi zaokrouhlené až klínovité. Okolíky jsou složeny z 8–18 okolíčků se žlutozelenými květy. Stopky okolíčků nejsou stejně dlouhé, nejdelší mohou být až kolem 7 cm a jsou až 3krát delší než samotné okolíčky. Plodem jsou dvounažky, se širokým křídlatým lemem po okrajích.
Poznámka: Plané rostliny mající tenký, tvrdý a nejedlý kořen, patří k var. pratensis. Pěstovaný typ se silným (až 4 cm) jedlým kořenem náleží k var. sativa. Ta se pěstuje jako oblíbená kořenová zelenina.
Fotografováno ve dnech 18. 7. (Otrokovice) a 22. 7. 2008 (Liptál, Kopřivné).