PHAGNALON BENNETTII Lowe ex DC.

Syn.: Phagnalon hansenii Qaiser et Lack, Phagnalon lowei DC.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Phagnalon bennettii

Rozšíření: Makaronéský druh, vyskytuje se jen vzácně na jihu Madeiry a na ostrůvcích Desertas, běžně se objevuje na ostrově Porto Santo a přilehlých ostrůvcích.

Ekologie: Roste na suchých skalnatých svazích, v nízkých až středních nadmořských výškách. Kvete od února do června, ojediněle i později.

Phagnalon bennettii

Popis: Nízký keřík dorůstající výšky až okolo 50 cm. Větvičky jsou vystoupavé až přímé, bíle plstnaté. Listy jsou obkopinaté nebo podlouhlé, 45–60 mm dlouhé a 3–5 mm široké, celokrajné, podvinuté, pavučinatě chlupaté, případně svrchu olysalé, nahloučené na koncích větévek. Úbory vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách, zákrov je víceřadý, zákrovní listeny jsou kopinaté, s obvejčitou blanitou špičkou; květy jsou pouze trubkovité, žluté. Plodem je nažka s chmýrem.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2011) řadí tento druh z hlediska ohrožení k druhům málo dotčeným (LC), k jeho potenciálnímu ohrožení by však mohla přispívat celková urbanizace krajiny, výstavba silnic i rekreačních objektů v jeho turisticky vyhledávaném areálu. Je tedy řazen k druhům chráněným Bernskou úmluvou i evropskou Směrnicí o stanovištích (NATURA 2000).

Phagnalon bennettii
Phagnalon bennettii
Phagnalon bennettii
Phagnalon bennettii

Fotografováno dne 27. 9. 2019 (Portugalsko, ostrov Porto Santo, na úpatí Pico do Facho).