Syn.: Boletus alveolarius Bosc, Boletus arcularius Batsch, Boletus exasperatus Schrad., Favolus agariceus (Berk.) Lév., Favolus alveolarius (Bosc) Fr., Favolus ciliaris Mont., Favolus curtisii Berk., Favolus hondurensis (Murrill) Sacc. et D. Sacc., Favolus portoricensis (Murrill) Sacc. et D. Sacc., Favolus squamiger Berk., Heteroporus arcularius (Batsch) Lázaro Ibiza, Hexagonia hondurensis Murrill, Hexagonia portoricensis Murrill, Leucoporus agariceus (Berk.) Pat., Leucoporus arcularius (Batsch) Quél., Polyporellus agariceus (Berk.) Pilát, Polyporellus alveolarius (Bosc) P. Karst., Polyporus agariceus Berk., Polyporus alveolarius (Bosc) Fr., Polyporus anisoporus Delastre et Mont, Polyporus arculariellus Murrill, Polyporus arculariformis Murrill, Polyporus calaber F. Brig., Polyporus handelii Lohwag, Polyporus intermedius Rostk., Polyporus nanus Durieu et Mont., Polyporus orbicularis Saut., Polyporus penningtonii Speg., Polyporus rhombiporus Pers., Polyporus umbilicatus Jungh., Polyporus vanderystii Lloyd
Čeleď: Polyporaceae Fr. ex Corda – chorošovité
Rozšíření a ekologie: Roste na odumřelých úlomcích, větvích a kořenech listnatých stromů, hlavně v období od dubna do července. V teplých oblastech je hojnější.
Popis: Klobouky mají průměr 2–5 cm, v mládí jsou klenuté, později spíše ploché, někdy až ve středu vmáčklé. Povrch je holý nebo jemně chloupkatý až šupinkatý, zvláště na okrajích. Mají žlutohnědou až hnědou barvu. Rourky jsou dlouhé 1–2 mm, barvu mají v mládí bílou, pak až krémovou nebo krémově žlutou. Póry jsou značně protáhlé, třásnitě potrhané, trochu sbíhají na třeň, mají stejnou barvu jako rourky. Třeně mají délku 1–3 cm, šířku 2–6 mm, jsou válcovité, mohou být i excentrické. Barvu mají hnědavou až šedohnědou a bývají šupinkaté nebo chloupkaté. Dužina je bílá, tenká, kožovitá, bez chuti a vůně. Výtrusný prach je bílý. Výtrusy mají velikost 7–11 × 2–3 µm a jsou válcovité a hladké.
Záměny: Je zaměnitelný za některé jiné drobnější chorošovité houby. Pro choroš plástvový jsou typické hnědavé klobouky, protažené velké bělavé póry a vláknitý okraj klobouků. Podobný je např. choroš poloplástvový (Polyporus brumalis) a choroš brvitý (Polyporus ciliatus). Oba mají podstatně menší póry a hladké klobouky bez vláken na okrajích.
Poznámka: Je nejedlý.
Fotografováno od 15. 4. do 22. 4. 2008 (okolí Roztok).