Syn.: Cheiranthus farsetia L., Farsetia aegyptiaca Turra, orth. var., Farsetia cheiranthoides R. Br., Farsetia chudaei Batt. et Trab., Farsetia incana Raf., Farsetia oblongata C. Presl, Farsetia ovalis Boiss., Hesperis farsetia Poir., nom. illeg.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Rozšíření: Pochází z širšího prostoru Blízkého východu. Roste v severní Africe od Mauretánie po Egypt, na jih ještě v severním Mali a Čadu, dále v Asii na východ od Sinajského poloostrova, Izraele a Sýrie zasahuje do severní části Arabského poloostrova, severně od Perského zálivu roste ještě v Íránu, Pákistánu a Afghánistánu.
Ekologie: Stanovištěm jsou mělké písčité nebo kamenité půdy na skalnatých svazích nebo v roklinách, vystupuje do nadmořských výšek kolem 2000 m.
Popis: Bohatě větvený polokeř nebo vytrvalá bylina vysoká 0,3–1 m; stonky na bázi většinou dřevnatí. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až úzce eliptické, 1–6 cm dlouhé a 0,1–0,3 cm široké, na bázi zúžené, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté. Květenství představuje hrozen o 5–10 čtyřčetných květech; květní stopky jsou přímé, 3–9 mm dlouhé; kališní lístky jsou 10–12 mm dlouhé; korunní lístky jsou nehetnaté, 1,7–2 cm dlouhé, bílé, šedofialové nebo zelenavě hnědavé, čepel je úzce obdélníkovitá, na vrcholu uťatá nebo vykrojená; tyčinek je 6; semeník je dvoupouzdrý, s mnoha vajíčky. Plody jsou šešule 0,8–2,5 cm dlouhé a (0,5–)0,6–0,9 cm široké, s tuhými chlopněmi; semena jsou křídlatá.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Jabal Shams).