Čeleď: Podostemaceae Rich. ex C. A. Agardh
Rozšíření: Jihoamerický druh, dosud je znám ze severní Brazílie, dále z Guyany a jihovýchodu Venezuely.
Ekologie: Roste v čistých tekoucích vodách, obvykle v peřejích nebo vodopádech, kvete v době, kdy je nižší stav vody a rostliny jsou zčásti vynořeny.
Popis: Vytrvalé rostliny s krátkou, 2–5 cm dlouhou lodyhou; kořeny jsou nahrazeny asimilujícími háčkovitými útvary zřejmě stonkového původu. Listy jsou 2–15 cm dlouhé, v horní části zpeřené a dále členěné na čárkovité, tupé úkrojky. Květy tvoří svazečky; květní stopky jsou 4–8 cm dlouhé; okvětních lístků je 8–20, kopinatých, na konci špičatých; nápadných tyčinek je stejný počet jako okvětních lístků; pestík srůstá z 2 plodolistů a vytváří svrchní semeník. Plod je 5–7 mm dlouhá, stlačeně obvejcovitá tobolka.
Poznámka: Druhy z čeledi Podostemaceae jsou kuriózní vodní organismy s neobvyklou stavbou těla. Jejich vegetativní části nebývají diferencovány na standardní kořen, stonek a listy a spíše připomínají stélku lišejníků nebo chaluh. Patří do širšího příbuzenstva čeledí třezalkovitých (Hypericaceae) a Clusiaceae a představují evolučně velmi specializované typy, adaptované na život v proudících vodách. V současné době je rozlišováno 130–150, podle některých autorů až 270 druhů v tropických oblastech Asie, severní Austrálie, subsaharské Afriky i Ameriky; v Severní Americe zasahují na východním pobřeží až do Kanady.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima).