Syn.: Aceriphyllum rossii (Oliv.) Engl., Saxifraga rossii Oliv.
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Rozšíření: Pochází ze severočínských provincií Ťi-lin, Liao-ning a Koreje. V současnosti je pěstována poměrně hojně v Evropě, USA i Japonsku jako sbírková rostlina v zahradách, kultivar ʻKarasubaʼ, který má na podzim nádherně šarlatově zbarvené listy, je v kultuře více rozšířen než původní druh.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích a ve stržích v polostínu, potřebuje dostatek vláhy. Kvete od května do července, rostliny pěstované v Evropě, USA a Japonsku však nasazují na květ již koncem března a v dubnu. Poté, co vykvete a vytvoří plody, koncem léta zatahuje.
Popis: Vytrvalá bylina se silným, vodorovně rostoucím oddenkem, dosahuje výšky 20–36 cm. Řapík je 7–15,5 cm dlouhý, lysý, listová čepel je v obrysu široce vejčité až skoro okrouhlá, 10–14,3 cm dlouhá a 12–14,5 cm široká, na bázi srdčitá, rozeklaná do obvejčitých laloků, které jsou na vrcholu špičaté, po obou stranách lysé. Květenství je vrcholičnaté, až 14 cm dlouhé, řídce žláznatě chlupaté, axilární větve jsou až 10 cm dlouhé; kališní lístky jsou vejčité, 3–5 mm dlouhé a až 2 mm široké, bílé, lysé, s jednou žilkou; korunní lístky jsou kratší než kališní, kopinaté, 2,5 mm dlouhé a 1 mm široké, bílé, s jednou žilkou; tyčinky jsou dlouhé 2 mm, pestík až 4 mm. Plodem je až 7,5 mm dlouhá tobolka, která obsahuje mnoho velice drobných semen.
Využití: Mukdénie je využívána hlavně jako zahradní rostlina, ale látky, které obsahuje, mohou ovlivňovat srdeční činnost. Tradiční čínská medicína ji používá ve směsi s dalšími léčivými rostlinami jako prostředek proti tachykardii. Úspěšné pokusy dávají jistou naději, že by mohla časem být zdrojem léků pro pacienty ohrožené infarktem myokardu.
Poznámka: Rod Mukdenia je pravděpodobně monotypický.
Fotografováno v dubnu 2014 a 2015 (Chrudimsko, rostliny pocházejí z kultury).