MYRICARIA SQUAMOSA Desv. – židoviník šupinatý / myrikovka

Syn.: Myricaria germanica var. squamosa (Desv.) Maxim.
Čeleď: Tamaricaceae Link – tamaryškovité

Myricaria squamosa

Rozšíření: Druh s centrem areálu ve Střední Asii, objevuje se v Afghánistánu, severním Pákistánu, severní Indii a Nepálu, Čínou prochází od Sin-ťiangu na západě až po S’-čchuan na východě, severně zasahuje až do provincie Kan-su, rovněž se vyskytuje v Rusku na Altaji, horskými hřebeny sestupuje k jihu i do Kazachstánu a Kyrgyzstánu, ruskou a ukrajinskou literaturou je uváděn dokonce i z Krymu a Kavkazu.

Ekologie: Roste v okolí vodních toků, na písčitých březích horských jezer, v Asii stoupá až do nadmořské výšky okolo 4600 m. Kvete od května do srpna.

Myricaria squamosa

Popis: Keř 1–5 m vysoký, s větvemi přímými, v horní části větvenými, červenohnědými nebo šedohnědými. Listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté, 1,5–5(–10) mm dlouhé a 0,5–2 mm široké, na okraji úzce blanité, na vrcholu tupé nebo špičaté; šupiny jsou široce vejčité nebo eliptické, blanité. Hrozny vyrůstají po stranách starých větvích, jsou 4–10(–15) cm dlouhé; listeny jsou eliptické až vejčité, 4–6(–8) mm dlouhé a 3–4 mm široké, obvykle stejně dlouhé nebo delší než kalich; květní stopka je 2–3 mm dlouhá; kališní lístky jsou kopinaté nebo eliptické, 2–4 mm dlouhé a 0,5–1 mm široké, na okraji blanité, špičaté nebo tupé; korunní lístky jsou obvejčité nebo eliptické, červené nebo růžové, 4–5 mm dlouhé a asi 2 mm široké. Plodem je tobolka asi 1 cm dlouhá.

Myricaria squamosa

Fotografováno v létě 1989 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, údolí Inylček).