Syn.: Aalius androgyna (L.) Kuntze, Aalius lanceolata (Hook. f.) Kuntze, Aalius oblongifolia (Hook. f.) Kuntze, Aalius retroversa (Wight) Kuntze, Aalius sumatrana (Miq.) Kuntze, Agyneia ovata Poir., Andrachne ovata Lam. ex Poir., Clutia androgyna L., Phyllanthus androgynus (L.) J. A. González, Phyllanthus strictus Roxb., Sauropus albicans Blume, Sauropus convexus J. J. Sm., Sauropus gardnerianus Wight, Sauropus indicus Wight, Sauropus lanceolatus Hook. f., Sauropus oblongifolius Hook. f., Sauropus parviflorus Pax et K. Hoffm., Sauropus retroversus Wight, Sauropus scandens C. B. Rob., Sauropus sumatranus Miq., Sauropus zeylanicus Wight
Čeleď: Phyllanthaceae Martinov – smutňovité
Rozšíření: Druh jižní a jihovýchodní Asie, areál se táhne od Sri Lanky a centrální Indie přes Barmu, Thajsko, Indočínu a jižní Čínu až na Filipíny a do Indonésie.
Ekologie: Roste v lemech tropických lesů, na křovinatých stráních, v mokřinách, rovněž však v sekundární vegetaci a na ruderálních stanovištích, objevuje v blízkosti lidských sídel a zahrad, stoupá od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete skoro celoročně.
Popis: Jednodomý keř, 1–3(–4) m vysoký, s letorosty hranatými a staršími větvemi v průřezu okrouhlými, lysými. Palisty jsou čárkovité až kopinaté, 1,5–3,2 mm dlouhé; řapík je 2–4 mm dlouhý, čepel je podlouhle vejčitá až kopinatá, 3–10 cm dlouhá a 1,5–4 cm široká, na bázi klínovitá, zaokrouhlená nebo uťatá, celokrajná, na vrcholu špičatá, s 5–7 páry vedlejších žilek. Květenství je axilární, 1–2květé nebo květy vyrůstají po několika v jednopohlavných svazečcích; samčí květy mají stopky 5–7,5 mm dlouhé, kalich je mělký, diskovitý, dosahuje 5–12 mm v průměru, vně je světle žlutozelený až kaštanově hnědý, uvnitř kaštanově hnědý, kališní lístky jsou obvejčité, tyčinky jsou 3; samičí květy mají stopky 6–8 mm dlouhé, kalich je červený, kališních lístků je 6, jsou obvejčité, 5–6 mm dlouhé, čnělky jsou 3, dvouklané. Plody vyrůstají na stopkách až 1 cm dlouhých, jsou kulovité, bílé, až 17 mm dlouhé, s vytrvávajícím červeným kalichem.
Využití: Na jihu Asie se tento druh se značnou oblibou pěstuje v kultuře. Používají se především jeho sladce chutnající listy, uplatňují se jako lék proti kašli a při snižování horečky, jsou však používány i jako zelenina v kuchyni, přidávají se k masu, též do polévek. V některých oblastech areálu se konzumují i květy a plody.
Poznámka: Rod Sauropus v současnosti zahrnuje 81 akceptovaných druhů, které se vyskytují v tropických oblastech Asie a Austrálie.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 21. 2. 2014 (Sri Lanka, cestou k rezervaci Sinharaja).