Syn.: Crucifera lepidioides E. H. L. Krause, Lepidium corrigioliforme Pau, Lepidium smithii Hook., Thlaspi heterophyllum DC., nom. illeg.
Česká jména: řeřicha různolistá (Kubát 2002)
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Druh jihozápadní a západní Evropy, jeho původní areál se snad nacházel na Pyrenejském poloostrově, ve Francii, Velké Británii a Irsku, byl zaznamenán i na severu Maroka. V současnosti se však s ním setkáme i v zemích Beneluxu, Německu a na jihu Skandinávie, byl několikrát přechodně zavlečen i do Česka. Mimo evropský kontinent je sekundární výskyt uváděn ze severoamerické Nové Anglie i pacifického pobřeží USA a Kanady, rovněž z Nového Zélandu, snad i jižní Austrálie a Tasmánie.
Ekologie: Roste na travnatých a kamenitých stanovištích, v pobřežních oblastech i v horách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2200 m, také se objevuje při okrajích polí, cest a na náspech železničních tratí. Kvete od března do července.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 10–45(–50) cm dlouhou, jednoduchou nebo chudě větvenou, krátce chlupatou. Přízemní listy jsou řapíkaté, obkopinaté až eliptické, celokrajné či lyrovité s velkým koncovým úkrojkem; horní lodyžní listy jsou přisedlé, střelovitou bází objímavé, úzce trojúhelníkovité až vejčité, chobotnaté nebo zubaté; všechny listy jsou lysé až krátce chlupaté. Květenství je terminální, hroznovité; kališní lístky jsou kopinaté, asi 2 mm dlouhé; korunní lístky jsou delší než lístky kališní, obvejčité, nehetnaté, bílé; tyčinek je 6, prašníky jsou fialové. Stopky plodu jsou odstálé, 2–6 mm dlouhé, chlupaté, šešulky jsou vejcovité, lžícovitě prohnuté, 4–7 mm dlouhé a 3–6 mm široké, obvykle lysé, křídlaté.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 29. 4. 2017 (Portugalsko, Parque Natural da Serra da Estrela, Rota das Faias).