MELANOLEPIS MULTIGLANDULOSA (Reinw. ex Blume) Rchb. et Zoll.

Syn.: Adelia monoica Blanco, Croton multiglandulosus Reinw. ex Blume, nom. inval., Mallotus angulatus (Miq.) Müll. Arg., Mallotus multiglandulosus (Reinw. ex Blume) Hurus., Melanolepis angulata Miq., Melanolepis calcosa Miq., Melanolepis moluccana Pax et K. Hoffm., Ricinus dioicus Wall. ex Roxb., nom. illeg., Rottlera angulata (Miq.) Scheff., Rottlera calcosa (Miq.) Scheff., Rottlera multiglandulosa Reinw. ex Blume
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Melanolepis multiglandulosa

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie a západního Tichomoří, jehož areál se táhne od Sumatry a Malajského poloostrova na západě přes celou Indonésii a Filipíny až po Mikronésii a Bismarckovy ostrovy na východě, od japonského souostroví Rjúkjú a Tchaj-wanu na severu až po Jávu a Papuu-Novou Guineu na jihu.

Ekologie: Roste v tropických lesích a jejich lemech, často v pobřežní křovinaté vegetaci a v mokřinách, podél porostů mangrove, zapojuje se i do sekundární vegetace, objevuje se kolem cest a plantáží, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 400(–1300) m. Kvete po celý rok.

Melanolepis multiglandulosa

Popis: Dvoudomý keř nebo strom dosahující výšky 5–10(–20) m, s letorosty plstnatými. Listy jsou střídavé, řapíky jsou 5–15(–30) cm dlouhé, listové čepele jsou vejčité, někdy i 3laločné, 10–35 cm dlouhé a 8–35 cm široké, na bázi srdčité či uťaté, na okraji zubaté, na vrcholu špičaté, na líci tmavě zelené, skoro lysé, na rubu světlejší, až šedozelené, chlupaté, se žlázkami. Květenství je terminální nebo axilární, větvené nebo nevětvené, 5–40 cm dlouhé, plstnaté; listeny jsou šídlovité, 1–3 mm dlouhé; samčí květy vyrůstají po 2–4 u každého listenu, jejich stopka je 5–10 mm dlouhá, kalich je 3–5četný, cípy jsou vejčité, 4–6 mm dlouhé, zelené až žlutozelené, korunní lístky chybí, tyčinek je 150–250, jsou krémově bílé až nažloutlé; samičí květy mají stopky asi 3 mm dlouhé, kalich je asi 2 mm dlouhý, korunní lístky chybí, čnělky jsou 2(–3), asi 2 mm dlouhé. Plodem je tobolka, 8–10 mm v průměru.

Využití: Rostlina se užívá v asijské tradiční medicíně (např. proti horečce a kašli), dřevo slouží jako palivo. Na jihu Japonska se dřevo používá i k výrobě obuvi.

Poznámka: Rod Melanolepis zahrnuje v současnosti jen dva druhy, oba pocházejí z jihovýchodní Asie.

Melanolepis multiglandulosa
Melanolepis multiglandulosa
Melanolepis multiglandulosa
Melanolepis multiglandulosa
Melanolepis multiglandulosa

Fotografoval Mário Duchoň, 12. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, Sitomba).