DONAX CANNIFORMIS (G. Forst.) K. Schum.

Syn.: Actoplanes canniformis (G. Forst.) K. Schum, Actoplanes grandis (Miq.) K. Schum., Actoplanes ridleyi K. Schum., Arundastrum benthamianum Kuntze, Arundastrum canniforme (G. Forst.) Kuntze, Arundastrum grande (Miq.) Kuntze, Clinogyne canniformis (G. Forst.) K. Schum., Clinogyne grandis (Miq.) Benth. ex Baker, Donax arundastrum Lour., Donax gracilis K. Schum., Donax grandis (Miq.) Ridl., Donax parviflora Ridl., Ilythuria canniformis (G. Forst.) Raf., Maranta arundastrum (Lour.) M. R. Almeida, Maranta arundinacea Blanco, nom. illeg., Maranta grandis Miq., Maranta tonchat Blume, Phrynium canniforme (G. Forst.) Körn., Phrynium canniforme (G. Forst.) Schrank, Thalia canniformis G. Forst.
Čeleď: Marantaceae R. Br. – marantovité

Donax canniformis

Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, vyskytuje se v prostoru od jižní Barmy po Vietnam a Malajsii, také v Indonésii, na Filipínách a na Tchaj-wanu, zasahuje i do Oceánie do Karolín a od Papuy-Nové Guiney na Vanuatu. V tropech se místy pěstuje a zplaňuje (např. na ostrově Guam).

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhčí tropické lesy, roste i v porostech bambusů a v sekundárních stromových výsadbách.

Donax canniformis

Popis: Vysoká bylina, lodyha může dosáhnout výšky 1,5–4(–5) m; lodyha má na bázi dlouhá, rákosu podobná, bezlistá internodia 1–2,5 m dlouhá. Listy jsou střídavé; listová pochva je až 25 cm dlouhá; řapík je 8–20 cm dlouhý, válcovitý; čepel je široce vejčitá až eliptická, 10–45 cm dlouhá a 8–20 cm široká, na rubu na střední žilce krátce pýřitá, na bázi zaokrouhlená, celokrajná, zašpičatělá. Květenství je latovité, až 20 cm dlouhé; listenů je 9–11, obvejčitých až kopinatých, 2,5–3,5 cm dlouhých, opadavých; květy jsou 3četné; kališní lístky jsou široce vejčité, 3–3,5 mm dlouhé, bílé; korunní trubka je 8–10 mm dlouhá, její cípy jsou čárkovité, 10–14 mm dlouhé, bílé; vnější kruh andrecea tvoří 2 petalizovaná, bílá, na vrcholku vykrojená staminodia, ve vnitřním kruhu je jedno hákovité petalizované staminodium na vrcholku nažloutlé, s 2 postranními přívěsky, jedno staminodium přeměněné na dužnatý výrůstek a jedna fertilní tyčinka s bočně rozšířenou nitkou a jednopouzdrým prašníkem; semeník je spodní, 3pouzdrý, blizna je nitkovitá. Plod je nepukavý, kulovitý nebo elipsoidní.

Poznámka: Databáze POWO (2020) řadí do rodu Donax tento jediný druh; někteří badatelé uvažují, že od něj lze oddělit až dva další. Podobně jako jiní zástupci čeledi Marantaceae mají bizarní květy, v nichž funkci květních obalů přejímají lupenitá staminodia.

Donax canniformis
Donax canniformis
Donax canniformis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngatpang, okolí vodopádu).