DIPTEROCARPUS TUBERCULATUS Roxb. – dvojkřídláč

Syn.: Dipterocarpus cordatus Wall. ex A. DC., Dipterocarpus grandifolius Teijsm. ex Miq.
Čeleď: Dipterocarpaceae – dvojkřídláčovité

Dipterocarpus tuberculatus

Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie. Areál zahrnuje východní část Indie (Bengálsko, Assam), Bangladéš, Barmu, Thajsko, Laos, Kambodžu a Vietnam. Místy se rovněž pěstuje na plantážích; také v Indonésii, kde není původní.

Ekologie: Roste v suchých tropických lesích v územích s úhrnem ročních srážek do 2000 mm a se suchou periodou trvající 3–5 měsíce; vystupuje do nadmořské výšky 800(–1000) m. Tlustá borka je důvodem odolnosti vůči požárům.

Dipterocarpus tuberculatus

Popis: Opadavý aromatický strom, dorůstá výšky 5–25(–35) m; větvičky jsou hranaté, v mládí plstnatě chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je 4–10 cm dlouhý; čepel je eliptická, 20–50 cm dlouhá a 10–35 cm široká, s 12–15 páry souběžných žilek druhého řádu, na bázi uťatá až mělce srdčitá, zvlněná až chobotnatě laločnatá, na vrcholu tupá; palisty jsou záhy opadavé. Květenství je hrozen nebo chudě větvená lata s 4–7(–9) květy; květy jsou 5četné, příjemně vonné; kalich je srostlý, pýřitý, s baňkovitou trubkou, cípy jsou chlopňovité, nestejné, za plodu zveličené; koruna je na bázi kratičce srostlá, cípy jsou v poupěti pravotočivě svinuté, asi 3 cm dlouhé, růžové, vně chlupaté; tyčinek je mnoho; semeník je 3pouzdrý, nesrůstá s kalichem. Plodem je nažka ve zveličeném kalichu 2,5–3 cm dlouhém, s 2 úzce obkopinatými, na vrcholu zaokrouhlenými 11–13 cm dlouhými trojžilnými křídly.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) tento druh hodnotí jako blízký ohrožení (NT – near threatened). Důvodem je především ztráta stanovišť a s tím spojená fragmentace populací, části se na ohrožení podílí i selektivní kácení.

Využití: Dřevo je středně tvrdé a používá se jako stavební materiál i na výrobu nábytku a místy se zpracovává na dřevěné uhlí. Z borky se získávají třísloviny, které se v místním měřítku používají k činění kůží. Značný význam má získávání pryskyřic, z nichž se vyrábí laky a vodoodpudivé nátěry, např. na deštníky nebo bambusové košíky. Také se využívá v lidovém léčitelství.

Poznámka: Čeleď Dipterocarpaceae je jednou z nejvýznamnějších skupin flóry jižní a jihovýchodní Asie (od Srí Lanky po Indonésii), vyskytuje se zde zhruba 95 % z celkového počtu známých druhů, kterých je přibližně 700. Největší druhovou diverzitou se vyznačuje pevninská Malajsie, Sumatra a Borneo. Velmi často tvoří dominantu vegetace, zejména v deštných lesích; jen nemnoho zástupců přesahuje do sušších, tedy poloopadavých až opadavých lesů. Představený druh je jeden z mála, který vstupuje až do porostů na hranici se savanou, k čemuž je přizpůsoben opadavostí a rezistencí k požárům.

Dipterocarpus tuberculatusDipterocarpus tuberculatus
Dipterocarpus tuberculatus
Dipterocarpus tuberculatusDipterocarpus tuberculatus
Dipterocarpus tuberculatus
Dipterocarpus tuberculatus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 30. 3. 2017 (Barma, Taung Kalat).