GALAX URCEOLATA (Poir.) Brummitt

Syn.: Erythrorhiza rotundifolia Michx., Galax cordifolia (Vent.) W. T. Aiton, Galax erythrorhiza Raf., nom. illeg., Galax rotundifolia (Michx.) Pursh, Pyrola urceolata Poir., Solenandria cordifolia Vent.
Čeleď: Diapensiaceae Lindl. – smutečkovité

Galax urceolata

Rozšíření: Druh východu USA, vyskytuje se v oblasti Appalačských hor, sestupuje však i do níže položených oblastí pobřežních nížin, v pásu od státu Virginia na severu až po severovýchodní Alabamu na jihu.

Ekologie: Roste v podhorských a horských lesích, na stanovištích skalnatých, na březích vodních toků a v mokřinách, v nadmořských výškách od (20–)500 až do 1800 m. Kvete od května do července.

Galax urceolata

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, trsnatá, někdy vytvářející i souvislejší porosty. Lodyha je přímá, nevětvená. Listy jsou přízemní, řapík je 5–25 cm dlouhý, čepel je široce vejčitá až skoro okrouhlá, 3–10 cm dlouhá, na bázi srdčitá, po okraji pilovitá až zubatá, na vrcholu tupá nebo zaokrouhlená, lysá. Stvol je 20–40(–80) cm dlouhý, zakončený hroznovitým květenstvím; květy jsou oboupohlavné, kalich je zvonkovitý, 5cípý, korunních lístků je 5, jsou 3,5–8 mm dlouhé, bílé; tyčinek je 5, nitky tyčinek jsou na bázi srostlé se staminodii, čnělka je jediná. Plodem je tobolka, až 2,5 mm dlouhá.

Využití: Občas se pěstuje v zahradách, především jako skalnička.

Poznámka: Rod Galax je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh. Čeleď Diapensiaceae v současnosti čítá šest rodů, které se vyskytují v arktickém a mírném pásu severní polokoule. V Evropě je zastoupena pouze druhem Diapensia lapponica.

Galax urceolataGalax urceolata
Galax urceolata
Galax urceolata
Galax urceolata

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).