CYATHOCLINE PURPUREA (Buch.-Ham. ex D. Don) Kuntze

Syn.: Artemisia hirsuta Rottler ex Spreng., Artemisia paniculata Rottler ex Wight, Artemisia stricta DC., Cyathocline lyrata Cass., Cyathocline stricta DC., Dichrocephala minutiflora Vaniot, Tanacetum purpureum Buch.-Ham. ex D. Don
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Cyathocline purpurea

Rozšíření: Areál druhu se táhne od severního Pákistánu, Indie, Nepálu a Bangladéše přes Barmu a Thajsko až po jižní Čínu a severní část Indočíny.

Ekologie: Roste v lesích, lesních lemech a křovinách, na travnatých svazích, podél vodních toků i cest, při okraji polí, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete v průběhu téměř celého roku.

Cyathocline purpurea

Popis: Jednoletá až dvouletá bylina, 10–40 cm vysoká, výrazně aromatická, s lodyhou přímou, často od báze větvenou, někdy červeně až nachově naběhlou, huňatě chlupatou, s krátce stopkatými žlázkami. Přízemní a dolní lodyžní listy jsou v době květu často již zavadlé, řapíkaté, výše postavené lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, v obrysu vejčité až obvejčité, 2,5–12 cm dlouhé, přetrhovaně peřenosečné až peřenoklané, na líci řídce chlupaté nebo olysalé, na rubu řídce chlupaté, větší úkrojky jsou laločnaté, po okraji zubaté. Úbory jsou poměrně malé, vyrůstají v hustém terminálním chocholičnatém soukvětí, stopky jsou bíle chlupaté, hustě žláznaté; zákrov je polokulovitý, dosahuje zhruba 2 mm v průměru, zákrovní listeny vyrůstají ve 2–3 řadách, jsou nestejné, lysé nebo bíle chlupaté, na vrcholu zašpičatělé, někdy nachově naběhlé; okrajové květy jsou samičí, nachové, se 2 cípy, oboupohlavných květů disku je 7–11, jsou rovněž nachové. Plodem je nažka, chmýr chybí.

Poznámka: K rodu Cyathocline jsou v současnosti započítávány čtyři druhy (POWO 2020), které pocházejí z jižní a jihovýchodní Asie.

Cyathocline purpurea
Cyathocline purpurea
Cyathocline purpurea
Cyathocline purpurea

Fotografovala Věra Svobodová, dne 24. 2. 2020 (Laos, vodopády Kuang Si).