Syn.: Apios frutescens (L.) Pursh, Bradlea macrostachya (Torr. et A. Gray) Small, Glycine frutescens L., Kraunhia frutescens (L.) Kuntze, Kraunhia macrostachya (Torr. et A. Gray) Small, Kraunhia macrostachys (Torr. et A. Gray) Small, Phaseolus frutescens (L.) Eaton et Wright, Wisteria frutescens var. macrostachya Torr. et A. Gray, Wisteria macrostachya (Torr. et A. Gray) Robinson et Fer
Česká jména: omedulka (Berchtold et Presl 1823), wistarie křovitá (Polívka 1900, Dostál 1950), vistárie hustokvětá (Dostál 1989), vistárie (Mareček 2001)
Slovenská jména: wistaria krovitá (Dostál 1950), vistéria (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní části USA, vyskytuje se v nížinách v povodí dolního toku Mississippi, od státu Illinois na severu až po východní Texas a Louisianu na jihu, Alabamou areál pokračuje až na severní Floridu a podél pobřeží Atlantiku až do Severní Karoliny. V severněji položených státech Nové Anglie je zřejmě jen zavlečený. Částí literatury je vedle poddruhu nominátního rozlišován ještě poddruh Wisteria frutescens subsp. macrostachya.
V Čechách se vistárie křovitá pěstovala již v roce 1852 (Sychrov).
Ekologie: Roste na světlinách stálezelených nížinných lesů, v křovinaté vegetaci podél vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 650 m. Kvete od května do srpna.
Popis: Opadavá dřevitá liána dosahující délky až okolo 15 m. Lodyha je nejprve chlupatá, později olysalá, šedá až hnědá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, s 9–15 lístky, které jsou eliptické až úzce vejčité, 2–10 cm dlouhé a 1–5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, na líci jemně chlupaté, později olysalé, na rubu podél žilek roztroušeně chlupaté; palisty jsou čárkovité, opadavé. Květenství je hroznovité, 8–15 cm dlouhé (subsp. frutescens) nebo 10–30 cm dlouhé (subsp. macrostachya), stopky a kalich jsou pokryté jednoduchými chlupy (nominátní poddruh), anebo i chlupy žláznatými (subsp. macrostachya); listeny jsou 5–15 mm dlouhé, opadavé; kališní cípy jsou skoro stejné, špičaté (nominátní poddruh), anebo je dolní cíp kalicha výrazně delší a zašpičatělý (subsp. macrostachya), koruna je modrá až modronachová. Plodem je zaškrcovaný lusk, až 10 cm dlouhý, lysý.
Využití: Vysazuje se i ve středoevropských zahradách jako okrasná liána, je vhodná k pokrytí zdí, plotů i pergol – v kultuře je několik kultivarů. Její růst zpravidla nebývá tak bujný, jako v případě asijských druhů tohoto rodu, které se u nás pěstují rovněž (Wisteria floribunda a W. sinensis). Vyžaduje slunné stanoviště s dostatečným přísunem vody.
Fotografováno ve dnech 14. 5. 2018, 8. a 13. 5. 2020 (Česko, Čechy, Polabí, rostlina pochází z kultury).