Syn.: Elaeagnus convexolepidota Hayata, Elaeagnus coreanus H. Lév., Elaeagnus crispa Thunb., Elaeagnus longipes var. crispa (Thunb.) K. Koch, Elaeagnus padifolia K. Koch, Elaeagnus praematura (Koidz.) Araki
Česká jména: hlošina okoličnatá (Mareček 1996, Kubát 2002)
Čeleď: Elaeagnaceae Juss. – hlošinovité
Rozšíření: Areál druhu se táhne himálajským obloukem od Afghánistánu a severní Indie přes Bhútán a jižní Tibet až do provincie S’-čchuan na jihovýchodě Číně, odkud dále pokračuje centrálními oblastmi východní Číny až k Pekingu a do severočínské provincie Liao-ning, zasahuje také na Tchaj-wan, Korejský poloostrov a do Japonska. Byl zavlečen do Severní Ameriky, kde se objevuje především na severozápadě USA. Pěstuje se také v evropských zahradách a parcích.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 3000 m. Kvete od dubna do května.
Popis: Opadavý keř dosahující výšky až okolo 4 m, s letorosty stříbřitě šupinatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, obvejčité, 2,2–5,5(–8) cm dlouhé a 1–1,6(–2,5) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté či tupé, s 5–8 vedlejšími žilkami po každé straně hlavní žilky, na líci řídce bíle šupinaté, na rubu hustě bíle šupinaté. Květy jsou oboupohlavné, bílé, vyrůstají v úžlabí výhonů po 1–7, kalich je nálevkovitý, 5–7 mm dlouhý, 4cípý, cípy jsou vejčité, až 3 mm dlouhé, korunní lístky chybí; tyčinky jsou 4, jen krátké, prašníky jsou asi 2 mm dlouhé, čnělka je 6–7 mm dlouhá, hvězdovitě chlupatá. Plodem je téměř kulovitá peckovice dosahující 6–9 mm v průměru, v době zralosti červená.
Poznámka: K rodu Elaeagnus je v současnosti řazeno 92 druhů (POWO 2020), které se vyskytují v Eurasii (od východní Evropy a Malé Asie až po Japonsko a Indonésii), na severovýchodě Austrálie i v Severní Americe.
Fotografováno dne 8. 9. 2020 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).