Syn.: Beauverdia uniflora (Lindl.) Herter, Leucocoryne uniflora (Lindl.) Greene, Tristagma uniflorum (Lindl.) Traub, Brodiaea uniflora (Lindl.) Engl., Hookera uniflora (Lindl.) Kuntze, Milla uniflora Graham, Triteleia uniflora Lindl.
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se na severovýchodě Argentiny (Buenos Aires, La Pampa, Mendoza, San Luis) a v Uruguayi, snad zasahuje i do nejjižnější části Brazílie (Rio Grande do Sul). Pěstuje se v kultuře jako okrasná rostlina, v některých oblastech světa bylo zaznamenáno i jeho zplanění (např. Francie a Velká Británie, USA, Austrálie a Nový Zéland).
Ekologie: Roste v travnaté a křovinaté vegetaci, při okraji zemědělských ploch i cest, objevuje se v okolí zahrad a lidských sídel, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Popis: Cibulnatá bylina. Listy jsou trávovité až úzce řemenovité, až 25 cm dlouhé a pouze 0,8 cm široké, poněkud dužnaté, zelené až šedozelené. Květy vyrůstají jednotlivě na stvolu až 20 cm dlouhém, jsou podepřeny blanitým toulcem; okvětních lístků je 6, jsou eliptické, hvězdovitě rozevřené, bělavé až světle modré; tyčinek je 6, jejich nitky jsou čárkovité, prašníky žluté, blizna je 3laločná. Plodem je kulovitá tobolka.
Využití: Bývá vysazován také v zahradách střední Evropy, upřednostňuje stanoviště slunné až polostinné, jen mírně vlhké, v létě vysychavé. Cibule se vysazují zpravidla na podzim, v chladnějších oblastech je doporučován zimní kryt. Vytváří četné dceřiné cibulky, listy zatahují zhruba v červenci. V kultuře je zastoupen několika zahradními kultivary, které se od sebe odlišují barvou okvětních lístků.
Poznámka: K jihoamerickému rodu Ipheion jsou v současnosti řazeny tři druhy (POWO 2021).
Fotografovali Ladislav Hoskovec, v dubnu 2004 (Česko, Brno, kultura), Eva a Karel Rencovi, dne 30. 4. 2021 (Čechy, Hradec Králové, kultura).