ALBUCA ABYSSINICA Jacq.

Syn.: Albuca allenae Baker, Albuca angolensis Welw., Albuca asclepiadea Chiov., Albuca bainesii Baker, Albuca beguinotii Cufod., Albuca blepharophylla Cufod., Albuca capitata Gilli, Albuca chaetopoda Chiov., Albuca elastica Salisb., Albuca elwesii Regel, Albuca erlangeriana Engl., Albuca fibrillosa De Wild., Albuca fischeri Engl., Albuca fleckii Schinz, Albuca hysterantha Chiov., Albuca lugardii Baker, Albuca melleri (Baker) Baker, Albuca nemorosa Chiov., Albuca parviflora Perkins, Albuca praecox Engl. et K. Krause, Albuca purpurascens Engl., Albuca tayloriana Rendle, Albuca wakefieldii Baker, Ornithogalum fleckii (Schinz) J. C. Manning et Goldblatt, Ornithogalum melleri Baker, Ornithogalum monteiroi Baker, Ornithogalum quartinianum (A. Rich.) Lanza, Pallastema abyssinica (Jacq.) Salisb., Scilla petitiana A. Rich., Scilla quartiniana A. Rich., Urginea acinacifolia Schinz, Urginea beccarii Baker, Urginea petitiana (A. Rich.) Solms, Urginea quartiniana (A. Rich.) Solms, Asphodelus abyssinicus (Jacq.) Schult. et Schult. f., Asphodelus africanus Lam.
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Albuca abyssinica

Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem ležícím v subsaharské Africe a na jihozápadě Arabského poloostrova, vyskytuje se v oblasti od Nigérie až po Jemen a od Etiopie až po východ Jihoafrické republiky.

Ekologie: Roste v travnatých biomech, v křovinaté vegetaci, lesních lemech i ve světlých lesích, na skalnatých svazích, v pásu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2100(–3000) m. Na jihu Afriky kvete od srpna do října.

Albuca abyssinica

Popis: Bylina s podzemní cibulkou dosahující v průměru až okolo 8 cm, v květu 60–100(–150) cm vysoká. Listy jsou kopinaté, až 100 cm dlouhé a asi 5 cm široké, v době květu někdy již zavadlé. Květenství je terminální, hroznovité, až 30 cm dlouhé, 5–110květé; listeny jsou kopinaté, až 6 cm dlouhé, květní stopky až 2 cm dlouhé; květy jsou odstálé až skoro nicí, bělavé až žluté se zelenou žilkou, vnější okvětní lístky jsou 18–20 mm dlouhé a asi 5 mm široké, vnitřní jsou podobné, jen o málo širší, asi 7 mm široké. Plodem je tobolka, 1–2 cm dlouhá.

Využití: Rostlina je jedovatá, cibule se údajně používá k míchání šípového jedu.

Albuca abyssinica
Albuca abyssinica

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 10. 2021 (Mosambik, provincie Zambézia, úpatí Mount Namuli).